جراحی بینی

جراحی بینی

جراحی بینی از اولین و متداول ترین عمل هایی زیبایی می‌باشد که برای بهبود ظاهر افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد. در طی این جراحی، جراح پلاستیک غضروف و استخوان بینی را برای ظاهر مطلوب تر تغییر می‌دهد. اگر در انتخاب پزشک خود دقت کافی داشته باشید قطعا از نتیجه ی جراحی خود راضی هستید. در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی درباره جراحی بینی برای شما بیان کنیم، پس برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

انواع مدل بینی

مدل بینی می‌تواند به دو صورت بینی گوشتی و یا بینی استخوانی باشد که هر کدام از آنها دارای ویژگی های منحصر فردی هستند. مراجعه کنندگان با توجه به مدل بینی خود به پزشک مورد نظر خود مراجعه کرده و برای جراحی اقدام می‌کنند. در ادامه توضیح مختصری برای هر کدام از انواع مدل بینی برای شما بیان می‌کنیم:

بینی گوشتی

بینی های گوشتی معمولا دارای بافت چربی بیشتر، پوست ضخیم تر و غضروف ضعیف تری نسبت به بینی های استخوانی هستند که با توجه به موارد ذکر شده عمل بینی گوشتی دشوارتر از عمل بینی استخوانی بوده و نیاز به مهارت و تجربه ی بالای پزشک دارد. نوک بینی در این مدل از بینی ها به صورت پهن و گرد بوده و پوست بینی بسیار ضخیم می‌باشد.

بینی استخوانی

بینی استخوانی دارای خصوصیات بی شماری است که یکی از آن ها وجود قوز روی پل بینی می‌باشد. جراحی بینی استخوانی به دلیل غضروف مستحکم تر و پوستی نازک تر که دارد نسبت به بینی های گوشتی راحت تر بوده و نیاز به زمان کمتری دارد.

انواع جراحی بینی

جراحی بینی چگونه انجام می‌شود؟

صرف نظر از این که پزشک چه نوع جراحی را با توجه به نیاز فرد برای مراجعه کننده جراحی بینی در نظر می‌گیرد، معمولا یکی از دو تکنیکی که در ادامه آن ها را بیان می‌کنیم، برای جراحی بینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نوع بینی علل اصلی در انتخاب تکنیک جراحی است. تکنیک های جراحی عبارتند از:

عمل بینی با تکنیک بسته (رینوپلاستی بسته)

روش جراحی بسته که کمتر از آن استفاده می‌شود، برای تغییرهای جزئی و غیر مهم به کار برده می‌شود. در این روش شکاف ها و برش ها در قسمت های داخل بینی و حفره های داخلی برای برطرف شدن قوز و انحرافات انجام می‌شود. روش بسته هیچ گاه برای تغییر نوک بینی مناسب نمی‌باشد و جراح برای این کار نیاز دارد تا پوست روی پل بینی را بشکافد. تنها مزیتی که از این روش می‌توان نام برد، عدم برش و شکاف پوست بینی می‌باشد. به دلیل این که دسترسی به ساختار و بافت های بینی در این روش کاملا محدود است، کمتر این روش مورد استفاده قرار می‌گیرد.  

عمل بینی با تکنیک باز (رینوپلاستی باز)

در عمل بینی با تکنیک باز پوست بینی از تیغه وسط که کلولا نام دارد برش داده شده و پوست و بافت نرم از ساختارهای زیرین بینی که غضروف نام دارند، برای این که جراح بتواند آناتومی بینی را ببینند برداشته می‌شود. سپس پس از بررسی کامل ساختار بینی، پزشک فرآیند تراشیدن غضروف و فرم دادن به آن را طبق سلیقه متقاضی انجام داده و پوست را به جای قبلی خود بازمی‌گرداند و آن را بخیه می‌زند. در این روش پزشک امکان دسترسی بیشتری به غضروف ها و استخوان های بینی دارد و رایج ترین روش جراحی زیبایی بینی محسوب می‌شود. استفاده از این تکنیک برای اصلاح بینی های گوشتی، دارای قوز یا حل مشکل انحراف بینی بهترین گزینه است.  

بیشتر بخوانید: لیفت صورت

بهترین سن عمل بینی چند سال است؟

بهترین سن جراحی بینی زمانی است که فرد به بلوغ جسمی رسیده باشد. به توصیه جراحان پلاستیک معمولا سن مناسب برای جراحی بینی بین 20 الی 30 سال می‌باشد. زیرا در این بازه ی سنی اجزا صورت فرد کامل رشد کرده و پوست حالت کشسانی و الاستیک خود را حفظ کرده است. برای مشخص کردن بهترین زمان جراحی بینی حتما با بهترین جراح پلاستیک مشورت کنید و پزشک باید بررسی کند که رشد غضروف های بینی متوقف شده باشد، در این صورت فرد می‌تواند اقدام به رینوپلاستی کند.

انواع مدل جراحی بینی

مدل های عمل بینی به 3 دسته تقسیم می‌شوند که در ادامه به توضیح هر یک از آنها می‌پردازیم:

جراحی بینی طبیعی

جراحی بینی طبیعی یا نچرال نوعی از عمل زیبایی می‌باشد که در آن فقط ایرادات و نواقص بینی اصلاح شده و جراح از کوچک شدن بیش از حد بینی در زمان جراحی خودداری می‌کند. هدف از جراحی بینی طبیعی برطرف کردن مشکلات ظاهری بینی در عین حفظ فرم طبیعی بینی می‌باشد. در این نوع از جراحی بینی قوس روی بینی بسیار کم بوده و فاصله بین لب بالای تا نوک بینی حدود 90 درجه است.

جراحی بینی فانتزی

عمل بینی فانتزی یا جراحی بینی عروسکی نوعی از جراحی بینی می‌باشد که در آن قوس زیادی روی پل بینی ایجاد شده و فاصله بین لب بالایی و نوک بینی بیشتر از مدل طبیعی آن است. معمولا فرم بینی فانتزی روی بینی های استخوانی اعمال می‌شود، زیرا بینی های گوشتی غضروف ضعیف تری دارند و برای برداشتن بافت زیادی از بینی ممکن است با مشکل مواجه شود. این جراحی باید به گونه ای انجام شود که با کوچک کردن بیش از اندازه بینی، فرد دچار اختلالات تنفسی نشود. برای انجام جراحی بینی فانتزی حتما به تخصص و تجربه پزشک خود دقت کنید، زیرا در صورتی که زاویه بینی و لب بالا بیشتر شود منجر به سربالایی شدن بیش از حد بینی یا اصطلاحا خوکی شدن آن می‌شود.

عمل بینی نیمه فانتزی

جراحی بینی نیمه فانتزی ترکیبی از دو نوع جراحی بینی طبیعی و فانتزی می‌باشد که قوس روی بینی از حالت فانتزی کمتر می‌باشد و در عین حال سربالا نبوده و فرمی ایده آل دارد. امروزه اغلب بانوان تمایل به انجام این نوع از جراحی بینی را دارند.

آیا رینوپلاستی برای من مناسب است؟

انجام رینوپلاستی یک تصمیم شخصی است و شما آن را برای خودتان انجام می‌دهید نه برای ارضاء فردی دیگر یا رسیدن به یک شکل ایده‌آل خاص. در صورت وجود شرایط زیر، جراحی بینی برای شما مناسب است:

 • رشد صورت شما کامل شده و شما حداقل ۱۷ سال سن داشته باشید.
 • سالم باشید.
 • سیگار نکشید.
 • هدف خاصی از عمل دارید که باید واقع گرایانه باشد و صرفا بخواهید ظاهر شما بهبود یابد.
مراحل جراحی بینی

مزایای جراحی بینی

خانم ها و آقایان بنا به دلایل مختلفی خواهان انجام جراحی بینی هستند. بسیاری از افراد به دلیل جنبه های زیبایی، این روش جراحی را انتخاب می‌کنند، اما نکته این است که جراحی بینی می‌تواند مزایای دیگری را نیز به همراه داشته باشد. جراحی بینی به رفع مشکلات تنفسی کمک می‌کند، در برخی موارد خاص، تغییر فرم بینی می‌تواند باعث اصلاح مشکلات سینوسی و مشکلات ناشی از انحراف تیغه میانی شود. این همان موردی است که جراح پلاستیک باید به بررسی آن بپردازد و تمام جزئیاتی که بیمار را آزار می‌دهد، مد نظر قرار دهد. البته که جراحی بینی اهداف دیگری را نیز به همراه دارد. این روش جراحی به اصلاح و رفع نامتقارن بودن بینی و برقراری تناسب و هارمونی بیشتر صورت کمک می‌کند. پهن بودن سوراخ های بینی، عریض بودن پل بینی، قوز روی پل بینی و نافرمی های نوک بینی با این روش جراحی قابل اصلاح می‌باشند.

بیشتر بخوانید: جراحی بینی برای چه افرادی مناسب است؟

با جراحی بینی چه مشکلاتی را می‌توانیم برطرف کنیم؟

رینوپلاستی کاربردهای زیادی دارد و مسائل و مشکلاتی که در ادامه به آن ها اشاره می‌کنیم را می‌توانید با جراحی بینی درمان کنید:

 • پهن یا باریک بودن بیش از حد پل بینی
 • تغییر شکل نوک بینی
 • قوز بینی
 • اندازه، شکل و تقارن سوراخ های بینی
 • انحراف یا کجی بینی
 • مشکلات تنفسی
 • ناهنجاری های مادرزادی یا ژنتیکی

مراقبت‌های بعد از رینوپلاستی

 • ویزیت هفته اول برای برداشتن آتل لازم است. ضمنا ممکن است اصلاح مختصری در همین جلسه لازم باشد.
 • در روش باز، ورم نوک بینی طولانی‌تر از روش بسته است و در هر دو روش ممکن است نیاز به تزریق کورتون باشد.
 • نتایج نهایی عمل بعد از شش ماه تا دو سال بدست خواهد آمد. به همین دلیل زودترین زمان برای تصمیم گیری در مورد انجام عمل اصلاحی احتمالی، شش ماه بعد از عمل است (به جز موارد نادر).
 • مقدار ورم تا سه روز ممکن است بیشتر شود که امری طبیعی است. با این وجود در صورت درد قابل ملاحظه، تماس گرفته شود.
 • مقدار ورم متغیر بوده و صبح‌ها بیشتر است که با بالاتر نگه داشتن سر هنگام استراحت، به حداقل می‌رسد.
 • تا ۱۰ روز مصرف نمک به حداقل کاهش داده شود.
 • داروهای خود را تا آخر مصرف کنید.
 • مصرف دخانیات تا چند هفته پس از عمل موجب تاخیر در بهبودی و افزایش عوارض می‌شود.
 • تا سه روز کمپرس سرد روی صورت و روی محل دهنده گرافت (در صورت وجود)، سپس کمپرس گرم باعث تسریع جذب کبودی و ورم می‌شود. درد تا سه روز به حداکثر شدت خود رسیده و سپس کاهش می‌یابد که طی این دوره، مصرف مسکن جوابگو خواهد بود.
 • برای کاهش ورم صورت، هنگام استراحت کردن سر را بالاتر از معمول نگاه دارید.
 • تا چند هفته از انجام فعالیت سنگین و خم شدن پرهیز کنید.
 • در صورت عدم رعایت موارد فوق، امکان ورم طولانی مدت وجود دارد.
 • کبودی خفیف صورت طبیعی است.
 • آناناس تازه (نه کمپوت آن) حاوی ماده بروملین و ویتامین ث است که در تسریع جذب کبودی و ورم موثر بوده و هر چه بیشتر مصرف شود بهتر است.
 • مصرف میوه جات، ماهی، میگو و امگا ۳ به وفور توصیه می‌شود.
 • ترشح خونابه تا چند روز طبیعی است. اما در صورت خونریزی واضح و قابل توجه باید اطلاع داده شود (این احتمال تا دو هفته بعد از عمل وجود دارد).
 • ویزیت روز سوم برای خارج کردن تامپون (در صورت وجود) و کانولای بینی لازم است.

سوالات متداول مراقبت های بعد از جراحی بینی

چه زمانی نتایج مشخص می‌شود؟

بسیاری از بیماران، حدود یک ماه بعد به نتایح دلخواه خود می‌رسند. با این حال، فرم نهایی بینی ممکن است تا یک سال به طور کامل مشخص نشود.

چه زمانی می‌توانیم کارهای روزانه خود را انجام دهیم؟

این مورد در هر بیماری متفاوت است، اما بیشتر بیماران، بعد از گذشت سه هفته قادر به انجام کارهای روزانه و فعالیت های سبک خود خواهند بود. افرادی که مشاغل سنگین دارند، به دوره نقاهت طولانی تر و استراحت بیشتری نیاز دارند.

چگونه می‌توان جراح پلاستیک مناسبی را انتخاب کرد؟

آن چه که اهمیت دارد این است که شما باید به جراح خود اطمینان کامل داشته باشد، پس در انتخاب خود دقت کنید. ملاقات حضوری با جراح نیز اهمیت بالایی دارد. شما باید با جراح خود احساس راحتی داشته باشید و بتوانید تمام سوالات خود را با او در میان بگذارید. در نهایت، تصاویر قبل و بعد بیماران را باید ببینید. این بررسی می‌تواند توانایی جراح را نشان دهد. تغییرات کوچک در بینی، تفاوت های بزرگی را ایجاد خواهد کرد. جراحی بینی می‌تواند اعتماد به نفس شما را بالا ببرد. حتی تغییرات بسیار جزئی در بینی، تاثیر بسیاری می‌گذارد در ظاهر شما و دانستن اطلاعاتی درخصوص نحوه انجام این روش جراحی و مراقبت های دوره نقاهت، نتایج مطلوب تری را به همراه خواهد داشت.

مطالب مرتبط

جراحی بینی

جراحی بینی از اولین و متداول ترین عمل هایی زیبایی

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد