لیپوماتیک

لیپوماتیک چیست و چگونه انجام می‌شود؟

لیپوماتیک چیست و چگونه انجام می‌شود؟ عمل لیپوماتیک که در اصطلاح پزشکان زیبایی به آن پیکرتراشی نیز گفته می‌شود، عملی برای برداشتن چربی های موضعی در حد کم می‌باشد. از این روش برای زیبایی، تناسب اندام و کاهش سایز استفاده می‌شود نه برای کاهش وزن. در ادامه همراه ما باشید تا اطلاعاتی درباره عمل لیپوماتیک و انواع آن کسب کنید.

عمل لیپوماتیک چیست؟

جراحی لیپوماتیک به منظور به حداقل رساندن تورم، تروما و ناراحتی طراحی شده است و بهبودی سریع تری نسبت به سایر روش های جراحی پیکر تراشی مانند لیپوساکشن دارد. عمل لیپوماتیک در واقع شکل اصلاح شده و پیشرفته تر از لیپوساکشن بوده که برای برداشتن چربی های موضعی با حرکات ارتعاشی از بافت ها مورد استفاده قرار گرفته و برای برداشتن چربی های اضافه در حد تغییر وزن زیاد از این روش نمی‌توان استفاده کرد. این روش شامل استفاده از یک کانول کوچک و لرزان است که از طریق برش‌های کوچک در پوست وارد می‌شود. کانولا برای شکستن و حذف سلول های چربی اضافی از ناحیه مورد نظر مانند شکم، ران، باسن، بازوها و چانه استفاده می‌شود. لیپوماتیک به دلیل دقت و توانایی خود در هدف گیری انتخابی نواحی خاص شناخته شده است که منجر به نتایج صاف و طبیعی می‌شود. به طور کلی هدف از انجام لیپوماتیک تغییر فرم و سایز در یک نقطه خاص است.

لیپوماتیک چیست و چگونه انجام می‌شود؟

نحوه انجام لیپوماتیک

پیش از انجام لیپوماتیک، بیماران باید تحت یک ارزیابی کامل قرار گیرند تا مشخص شود که آیا آنها کاندید مناسبی برای این عمل هستند یا خیر. این ارزیابی ممکن است شامل معاینه فیزیکی، بررسی تاریخچه پزشکی بیمار و بحث در مورد اهداف و انتظارات او باشد. برای بیماران مهم است که انتظارات واقع بینانه در مورد نتیجه عمل داشته باشند و درک کنند که لیپوماتیک جایگزینی برای یک سبک زندگی سالم نیست. در جراحی لیپوماتیک، جراح در محل مورد نظر تزریقاتی برای این که بدن دچار واکنش هایی برای چربی سوزی شود، انجام می‌دهد. در ادامه یک سوراخ بسیار کوچک در محل عمل ایجاد کرده و میله فلزی به نام کانولا را وارد بدن کرده که اقدامی شبیه آندوسکوپی است. سپس کانولا چربی های زیرپوستی را مکیده و با استفاده از موج های ماورابنفش چربی را از بین برده و به بیرون هدایت می‌کند. چربی ها به علت سالم و زنده بودن پس از تخلیه می‌توانند در اندام های دیگر تزریق شوند. مدت زمان عمل بسته به نواحی خاص تحت درمان و میزان چربی برداشته شده می‌تواند متفاوت باشد. 

کدام قسمت های بدن برای عمل لیپوماتیک مناسب هستند؟

هنگام در نظر گرفتن جراحی لیپوماتیک، مهم است که بدانیم کدام نواحی از بدن برای این روش مناسب‌ تر هستند. در حالی که لیپوماتیک را می‌توان در قسمت‌های مختلف بدن انجام داد، نواحی خاصی تمایل دارند نتایج بهتری به همراه داشته باشند و میزان رضایت بیشتری در بین بیماران داشته باشند. اندام هایی که در آن ها با استفاده از لیپوماتیک  می‌توان برای آنها تغییراتی ایجاد کرد، شامل موارد زیر است:

شکم و پهلو

یکی از رایج ترین نواحی برای جراحی لیپوماتیک، شکم است. بسیاری از افراد با چربی های سرسخت شکم که در برابر روش های کاهش وزن سنتی مقاوم هستند، دست و پنجه نرم می‌کنند. لیپوماتیک شکم می‌تواند به از بین بردن چربی های اضافی در افرادی با شکم های بزرگ کمک کرده و شکم آن ها را کوچکتر و خوش فرم تر کند. افرادی که شکم کوچک دارند نیز با جراحی لیپوماتیک می‌توانند به شکم صاف و تخت دست پیدا کنند. در لیپوماتیک شکم چربی ها با استفاده از لرزش از بدن جدا شده و درون محفظه ای ریخته می‌شوند. علاوه بر شکم، یکی دیگر از مناطق محبوب برای جراحی لیپوماتیک، پهلوها است. چربی اضافی در پهلوها می‌تواند ظاهری برآمده ایجاد کند که رفع آن تنها از طریق رژیم غذایی و ورزش دشوار است و به سختی از بین می‌روند، با لیپوماتیک می‌توان این مسئله را برطرف کرد.

ران

لیپوماتیک ران یکی از روش های ساده و موثر برای حذف چربی های اضافی قسمت ران به شمار می‌رود. برای انجام لیپوماتیک ران، جراح چهار ناحیه خارجی، داخلی، قدامی و خلفی ران را معاینه می‌کند. هر دو قسمت داخلی و خارجی ران می‌توانند رسوبات چربی سرسختی را جمع کنند که ممکن است در برابر تلاش های سنتی کاهش وزن مقاوم باشند. لیپوماتیک ران می‌تواند به ایجاد یک تنه متعادل تر و مناسب تر و همچنین کاهش ظاهر سلولیت در برخی موارد کمک کند.

بازو

عواملی مانند افزایش سن، تجمع چربی و افزایش وزن یکی از دلایل اصلی شل و آویزان شدن بازوها می‌باشد. این موضوع بیشتر در بانوان قابل مشاهده است. مقاوم ترین چربی های بدن در بازوها واقع شده اند و به راحتی از بین نمی‌روند. یکی از راهکارهایی که برای رفع این موضوع می‌توان به کار برد لیپوماتیک می‌باشد. برای لیپوماتیک بازو برش کوچکی در قسمت زیرین بازو زده می‌شود و جراح چربی ها را خارج می‌کند.

ساق پا

برای افرادی که که به دنبال پاهای تراشیده و زیبا بدون چربی اضافی هستند انجام لیپوماتیک ساق پا توصیه می‌شود. این روش هیچ آسیبی به بدن نرسانده و باعث شل شدن پوست نیز نمی‌شود در لیپوماتیک ساق پا لوله فلزی باریکی به پوست وارد می‌شود که موجب شکسته شدن سلول های چربی زیر پوست و بیرون کشیدن چربی ها می‌شود.

درباره لیپوماتیک

مزایای لیپوماتیک

لیپوماتیک نسبت به روش های دیگر حذف چربی بهبودی سریعتری دارد. لیپوماتیک مزایای دیگری نیز دارد که در ادامه به آن ها اشاره می‌کنیم:

 • ایجاد عفونت کمتر
 • درد کمتر
 •  کوتاه بودن دوره نقاهت
 • عدم نیاز به بیهوشی
 • محافظت از اعصاب و رگ های خونی و ماهیچه ها
 • مدت استراحت کوتاه
 • دارا بودن دوره کوتاه استفاده از گن
 • سریع جمع شدن پوست بعد از عمل
 • احساس نکردن شل شدن پوست و از بین رفتن سلولیت ها
 • کبودی ترومایی کمتر
 • یکنواخت شدن چربی های زیر پوست
 • آمبولی چربی بسیار کم
 • کم بودن جراحت بدنی
 • استفاده از بی حسی موضعی
 • کم بودن ورم و ترشح

چه کسانی برای لیپوماتیک مناسب نیستند؟

لیپوماتیک برای کسانی که بدن بسیار چاقی دارند این روش به علت اینکه جراحی باید در تمام نقاط بدن انجام شود، مناسب نیست. در ادامه مواردی که از انجام لیپوماتیک باید پرهیز کنند را بیان می‌کنیم:

 • افراد باردار
 • افراد دارای حساسیت پوستی
 • افراد زیر 20 سال
 • افراد مبتلا به مشکلات شدید قلبی یا اختلالات انعقادی خون
 • افرادی با خاصیت الاستیسیته و انعطاف پذیری پایین پوست  
 • افرادی که داروهای خاص مانند آسپرین، کومادین یا داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مصرف می‌کنند.

چه کسی کاندید مناسبی برای انجام لیپوماتیک است؟

هنگام در نظر گرفتن بهترین کاندید برای انجام عمل لیپوماتیک، مهم است که چندین فاکتور را در نظر بگیرید. افرادی که مشخصات ذکر شده در زیر را دارا هستند، مناسب ترین افراد برای انجام لیپوماتیک بوده و بهترین نتیجه را کسب می‌کنند:

 • افرادی که دارای اضافه وزن زیادی نبوده و مقداری چربی در قسمت های مختلف بدن دارند.
 • افرادی که وزن ثابتی داشته و دچار نوسان نمی‌شوند.
 • افرادی که بیماری زمینه ای و خطرناکی نداشتند.
 • افرادی که BMI  آن ها کمتر از 30 می‌باشد.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد