جراحی کرانیوفاشیال

جراحی کرانیوفاشیال

جراحی کرانیوفاشیال برای اصلاح بسیاری از نقص های مادرزادی و اکتسابی قاعده جمجمه، صورت و فک انجام می گیرد. در برخی موارد جراحی برای اصلاح مشکلات عملکردی ( مانند ایجاد فضای بیشتر در داخل جمجمه به منظور توانایی رشد بیشتر مغز و یا حفاظت بهتر از چشم های برجسته یا بهبود روند تنفس و یا غذا خوردن ) انجام می گیرد.

در اغلب مواردی که جراحی کرانیوفاشیال برای کودکان انجام می گیرد، رضایت والدین و جلسه مشاوره بخش بسیار مهمی از فرایند درمان هستند. از والدین درخواست می شود که درباره جنبه های مختلف هرگونه جراحی که به قصد زیبایی انجام می گیرد، تحقیق و بررسی های لازم صورت گیرد و بدانند که این جراحی ها با هدف اصلاحی هم انجام می گیرند و بسیاری ازمشکلات عملکردی را بهبود می بخشند.

معمولاً بسیاری از جراحی های صورت و قاعده جمجمه همراه با درد کمی هستند. تورم در مدت زمان های متفاوتی از بین می روند ولی در بیشتر موارد درصد زیادی از درد ظرف دو هفته تا چهار هفته اول بعد از جراحی از بین می رود. با این حال شش الی دوازده ماه زمان نیاز است تا تورم کاملاً از بین برود و نتیجه نهایی قابل مشاهده باشد. عوارض ناشی از جراحی کرانیوفاشیال بسیار نادر است ولی همانند هر جراحی دیگری ممکن است عوارضی مشاهده شود.

واضح است که هرچه جراحی پیچیده تر باشد به احتمال بیشتری عوارض و خطراتی ناشی از جراحی مشاهده می شود ولی از لحاظ آمادی باز هم دیده شده است که احتمال بروز عوارض ناشی جراحی های بسیار پیچیده کرانیوفاشیال بسیار پایین است.

جراحی کرانیوفاشیال می تواند برای درمان آسیب های گوناگون که به سر و ساختار صورت وارد شده است هم انجام گیرد.

جراحی کرانیوفاشیال برای کودکان

کودکانی که به ناهنجاری های کرانیوفاشیال مبتلا هستند توسط تیم مشخصی از جراحان مورد بررسی قرار می گیرند. این تیم از متخصصانی تشکیل شده است که با همکاری یکدیگر از بهترین روندهای درمانی ممکن استفاده می کنند. پزشکان جراح که در این تیم حضور دارند می توانند شامل متخصصان زیر باشند:

 • جراحان پلاستیک
 • جراحان فک بالا و دهان
 • جراح مغز و اعصاب کودکان
 • ارتودنیتیست ها
 • متخصص اطفال
 • گفتار درمانگرها
 • روانشناسان
 • متخصصان ژنتیک
 • متخصص گوش و حلق و بینی

تکنیک های جراحی کرانیوفاشیال

گرافت استخوان

بسیاری از جراحی های کرانیوفاشیال شامل گرفتن استخوان از یک بخش و استفاده از آن استخوان برای حفاظت و یا برای پر کردن جای خالی دیگری است. این تکنیک با نام گرافت استخوان نامیده می شود. استخوان خود بیمار مناسب ترین ماده برای این جراحی است و نسبت به دیگر مواد مصنوعی بیشتر می توان به استخوان اعتماد کرد. زیرا استخوان به مدت زمان بیشتری در بدن فرد می ماند و قدرت رشد بالقوه ای دارد و احتمال بروز عفونت کمتری در پی خواهد داشت. از متداول ترین مناطق گرفتن استخوان می توان به لگن، قاعده جمجمه، دنده ها یا درشت نی اشاره کرد.

زمانی که استخوان از لگن گرفته می شود اسکار یا جای بخیه ای به طول حدوداً 10 سانتی متر ایجاد می گردد. بعد از این عمل، لگن معمولاً دردناک است و راه رفتن برای چند هفته دشوار می شود. البته این مدت زمان بستگی به سایز استخوان برداشته شده دارد.

برای مدت زمان کوتاهی بعد از جراحی لوله کوچکی در ناحیه ای که استخوان گرفته شده است کار گذاشته می شود تا بی حسی برای از بین بردن درد تزریق شود. این اقدام هیچ تاثیری بر ظاهر یا عملکرد لگن و پا نمی گذارد.

ژنیوپلاستی

ژنیوپلاستی لغتی است که برای جراحی هایی که بر روی چانه انجام می گیرد به کار می رود. این نوع جراحی هیچ اقدامی بر روی ناحیه ای که دندان ها را نگاه می دارد، انجام نمی دهد. این جراحی ها برای حرکت دادن چانه به سمت جلو، عقب، بالا و پایین انجام می گیرند. معمولاً با ایجاد برشی در داخل دهان و جایی که لب پایین به لثه ها متصل می شود، جراحی ژنیوپلاستی انجام می گیرد. استخوان چانه به صورت افقی و در زیر سطح ریشه دندان ها برش می خورد و به موقعیت جدید خود حرکت داده می شود و با سیم و پیچ های تیتانیوم ثابت می شود. این پیچ ها و سیم ها در جای خود باقی می مانند و نیازی به برداشتن آن ها نیست. ناحیه برش خورده با بخیه های جذب شونده بسته می شوند.
پس از ژنیوپلاستی برای چند روز مقداری بی حسی در ناحیه زیر لب پایین وجود دارد. استفاده از شوینده های دهانی ضد عفونی کننده در طول دوران نقاهت اهمیت بالایی دارد و تا یک هفته یا بیشتر نباید از مسواک بر روی دندان های زیرین استفاده شود و تا ترمیم کامل لثه های پایین باید صبر نمود.

مزایای جراحی کرانیوفاشیال چیست؟

جراحی کرانیوفاشیال به بازسازی استخوان ها و بافت های آسیب دیده می پردازد و ظاهر نواحی سر و صورت را بهبود می بخشد. این موارد از مزایای این نوع جراحی هستند. برای کودکانی که به آنومالی کرانیوفاشیال مبتلا هستند، با انجام جراحی به موقع می توان به کاهش تاثیرات بیماری بر عملکرد، رشد و گسترش بافت ها منجر شد.

چه افرادی به جراحی کرانیوفاشیال نیاز دارند؟

دو گروه از افراد به این جراحی نیاز دارند. اولین گروه افرادی هستند که با ناهنجاری ها و نواقص استخوانی، ماهیچه ای و بافتی در صورت و جمجمه به دنیا می آیند. مشکلی که این گروه با آن روبرو هستند در اصل ناهنجاری های مادرزادی است.

گروه دیگری که اینگونه ناهنجاری ها را تجربه می کنند در حقیقت در طول زندگی خود و در اثر بیماری یا آسیبی به این نواحی، به اینگونه ناهنجاری ها مبتلا می شوند. مشکلی که این افراد روبرو هستند در حقیقت ناهنجاری اکتسابی است.

چه مواردی با جراحی کرانیوفاشیال درمان می شود؟

یکی از شایع ترین بیماری ها و شرایطی که نیاز به جراحی کرانیوفاشیال دارد جراحی شکاف کام لب یا لب شکری است. در ادامه به برخی از بیماری ها که نیاز به جراحی کرانیوفاشیال دارند اشاره می کنیم:

 • کرانیوسینوستوزیس
 • سندرم پیررابین
 • سندرم تیچر کولین
 • سندرم کروزن
 • سندرم آپرتز
 • آسیب به کرانیوفاشیال
 • ناهنجاری های ناحیه فک
 • تومورهای ناحیه صورت و فک

نقش سی تی اسکن سه بعدی در جراحی کرانیوفاشیال

سی تی اسکن سه بعدی و نرم افزارهای پیش رفته به جراح این امکان را می دهند که تصاویری با کیفیت و با جزئیات مناسب را مشاهده کند. به این ترتیب صورت و جمجمه کودک به دقت مورد بررسی قرار می گیرند. از سی تی اسکن برای موارد زیر استفاده می شود:

 • پیش بینی رشد استخوان کودک در آینده و برنامه ریزی برای رسیدن به موقعیت مطلوب استخوان ها در بزرگسالی
 • برنامه ریزی برای قدم های مشخص در جراحی کرانیوفاشیال و راهنما برای جراحان در طول جراحی
 • ساخت مدل فیزیکی از جمجمه کودک با پرینتر سه بعدی
 • اندازه گیری نتیجه جراحی بعد از عمل. به این ترتیب می توان تکنیک های بهبود یافته تری را به کار برد و تکنیک های متناسب تری را مشخص کرد.

در صورتی که روش های تصویربرداری از پرتو استفاده کنند، از پایین ترین دوز ممکن استفاده می شود.منبع : http://www.bapras.org.uk/public/patient-information/surgery-guides/craniofacial-surgery

https://columbiasurgery.org/conditions-and-treatments/craniofacial-reconstruction  , https://www.seattlechildrens.org/clinics/craniofacial/services/surgery/

مطالب مرتبط

جراحی بینی

جراحی بینی از اولین و متداول ترین عمل هایی زیبایی

ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد