Langauge - زبان
ENGLISH زبان عربی زبان فارسی
کاهش چربی غیر جراحی | لیپولیز | لاغری موضعی | کرایولیپولیز | لاغری با لیپولیز

کاهش چربی غیر جراحی

کاهش چربی غیر جراحی یا بادی کانتورینگ غیرتهاجمی

کاهش چربی غیر جراحی، شیوه ای است که در آن مقادیر کمی چربی، با استفاده از ابزاری مخصوص و با کمترین میزان آسیب تزریق می شود. در این روش، با استفاده از حرارت، خنکی و یا تزریق دارو نسبت به برداشت سلول های چربی اقدام می شود.

امروزه، از دو دستگاه در برداشت چربی به روش غیر جراحی استفاده می شود: اولتراسوند و کرایولیپولیز(فریز کردن چربی ها و لاغری موضعی). هر دوی این دستگاهها، امکان درمان سرپایی، برداشت یکنواخت چربی و بهبود نمای بدن را فراهم می کنند.

این نکته را در نظر داشته باشید که روش های کاهش چربی غیر جراحی، جایگزین لیپوساکشن نمی شوند و تنها برای افرادی مناسب اند که تمایلی به جراحی ندارند.

لیپولیز تزریقی، رادیوفرکانسی و لیزری، از دیگر روش های کاهش چربی غیر جراحی هستند.

خانم های باردار و شیرده، نمی توانند روش های گفته شده را دنبال کنند.

انواع روش های کاهش چربی غیر جراحی

کرایولیپولیز

کرایولیپولیز که پیکرتراشی سرد نیز نامیده می شود، روشی است که در آن، سلول های چربی با حرارت سرما نابود می شوند (سلول هایی که نسبت به سرما حساس هستند). این در حالی است که به پوست و سایر ساختارها آسیبی وارد نمی شود.

افرادی که خواهان کاهش چربی موضعی هستند و علی رغم ورزش و رژیم غذایی به نتیجه ای نرسیده اند، روش کرایولیپولیز را ترجیح می دهند.

در مقابل، افراد مبتلا به اختلالات وابسته به سرما مانند، کرایوگلوبولینمی و یا کهیر ناشی از هوای سرد نمی توانند این روش را انجام دهند.

هدف از انجام کرایولیپولیز، کاهش حجم چربی در برآمدگی های مملوء چربی می باشد. برخی افراد خواهان انجام این روش در چند ناحیه از بدن هستند.

جهت انجام کرایولیپولیز، نیازی به بیهوشی نمی باشد.

^^

روند کرایولیپولیز

بعد از بررسی و ارزیابی میزان چربی در ناحیه درمان، اپلیکاتور متناسب با اندازه ناحیه درمان انتخاب می شود.

سپس ناحیه مورد نظر علامت گذاری می شود.

پد ژله ای جهت محافظت از پوست، بر روی ناحیه مورد نظر گذاشته می شود.

دمای داخل اپلیکاتور کم می شود و در نتیجه، ناحیه مورد نظر نیز بی حس خواهد شد.

ممکن است حین وارد شدن خلاء به داخل بافت، بیمار احساس خوشایندی نداشته باشد، که البته با بی حس شدن ناحیه، در عرض چند دقیقه برطرف می شود.

بیمار می تواند حین انجام این روش، تلویزیون تماشا کند و یا با تلفن همراه خود کار کند. بعد از پایان درمان، خلاء از بین می رود، اپلیکاتور بیرون کشیده می شود و ناحیه درمان ماساژ داده خواهد شد تا نتایج بهتری حاصل گردد.

^^

آیا کرایولیپولیز با عوارض و خطراتی همراه است؟

احتمال بروز عوارض در کرایولیپولیز بسیار کم است و میزان رضایت بیماران از این روش بسیار بالا می باشد. احتمال مشاهده بی نظمی و یا عدم تقارن وجود دارد و ممکن است بیمار به نتیجه دلخواه نرسد.

در کمتر از یک درصد موارد احتمال هایپرپلازی چربی (افزایش تعداد سلول های چربی) در ناحیه درمان وجود دارد.

^^

دوره نقاهت بعد از کرایولیپولیز

بعد از کرایولیپولیز، هیچ گونه محدودیتی در انجام کارها و فعالیت ها وجود ندارد. احتمال بروز درد بعد از این روش وجود دارد، که در چنین شرایطی، مصرف داروهای مسکن به مدت چند روز، برای بیمار در نظر گرفته خواهد شد.

^^

نتایج کرایولیپولیز

سلول های چربی آسیب دیده، به تدریج و طی چهار تا شش ماه از بین می روند. در این بازه زمانی، از میزان بیرون زدگی چربی کاسته می شود.

لیپولیز تزریقی

در این روش، از تعداد سلول های چربی اطراف ناحیه تزریق، به طور شیمیایی کاسته می شود. ماده شیمیایی به نام داوکسی کولیک اسید، باعث تخریب و مرگ سلول های چربی می شود.

بسیاری از بیماران خواهان انجام این روش در کاهش چربی های زیر چانه خود (غبغب)هستند.

اما این را در نظر داشته باشید، بیمارانی که پوست افتاده و ضعیفی دارند، کاندیدای خوبی برای انجام این روش نیستند

^^

روند لیپولیز تزریقی

این روش درمانی، می تواند تحت بی حسی موضعی در ناحیه زیر چانه (غبغب) انجام شود.

روند انجام به این صورت است که بعد از بی حس شدن ناحیه مورد نظر، میزان دقیقی از دارو در نقاط علامت گذاری شده و زیر چانه تزریق می شود. این دارو تنها برای یک دوره درمان استفاده می شود.

^^

آیا لیپولیز تزریقی عوارضی را به همراه دارد؟

به ندرت شاهد بروز عوارض بعد از انجام این روش هستیم. گاهی ممکن است به دلیل آسیب به اعصاب، لبخند فرد نیز تحت تاثیر قرار بگیرد. در موارد بسیار نادر ممکن است بیمار با مشکلات بلع نیز روبرو شود.

^^

دوره نقاهت لیپولیز تزریقی

این روش هیچ گونه دوره نقاهتی را به همراه ندارد. تنها ممکن است علائمی از قبیل قرمزی، تورم، ،درد و یا کبودی در ناحیه درمان مشاهده شود. طی هشت هفته تغییرات این روش به خوبی مشهود می باشد.

^^

نتایج لیپولیز تزریقی

بسیاری از این بیماران حداقل به فاصله چهار تا شش هفته، مجدد این روش را انجام می دهند، در این بازه زمانی از شدت تورم نیز کاسته شده است. در این حین ممکن است ناحیه مورد نظر، پرتر از قبل به نظر برسد، اما به محض تخریب سلول های چربی، التهاب نیز از بین خواهد رفت.

نتایج این روش، شش تا هشت هفته بعد از درمان قابل مشاهده می باشد. در صورتی که بیمار افزایش وزن نداشته باشد، نتایج دائمی خواهد بود.

لیپولیز رادیوفرکانسی (RF)

در این روش، از تکنیک فرکانس رادیویی جهت حرارت دادن چربی بدون استفاده از ابزار استفاده می شود. اپلیکاتور از فاصله یک سانتی از پوست، حرارت را ساطع می کند و سلول ها حرارت می بینند. در این حین، آسیبی به سلول های پوست و سایر ساختارها وارد نمی شود.

بیمارانی که خواهان برداشت موضعی چربی هستند و علی رغم ورزش و رژیم غذایی به نتیجه دلخواه شان نرسیده اند، می توانند این روش را انجام دهند.

اما بیمارانی که پوست افتاده و ضعیفی دارند، برای انجام این روش مناسب نمی باشند.

هدف از لیپولیز رادیوفرکانسی، کاهش میزان چربی در برآمدگی های مملوء از چربی می باشد. گاهی نیاز به انجام چند جلسه درمان در ناحیه مورد نظر می باشد.

^^

روند لیپولیز رادیوفرکانسی (RF)

جهت انجام این روش، نیازی به بیهوشی نمی باشد. کل روند در حدود نیم ساعت به طول می انجامد، هفته ای یک بار و به مدت چهار هفته درمان ادامه خواهد داشت.

در خصوص عوارض این روش می توان گفت که، برخی بیماران از قرمز شدن خفیف ناحیه درمان گزارش داده اند.

^^

دوره نقاهت و نتایج لیپولیز رادیوفرکانسی

این روش هیچ گونه محدودیت در انجام کارها و دوره نقاهت را به همراه ندارد.

بعد از انجام این روش در ناحیه شکم، کاهش دو اینچی در کاهش چربی مشاهده می شود. با این وجود ممکن است تغییرات چشمگیر در تمامی بیماران مشاهده نشود.

لیپولیز لیزری

در این روش، انرژی لیزر از طریق اپلیکاتور ساطع و سلول های چربی با حرارت از بین می روند. در این حین، آسیبی به پوست و سایر ساختارها وارد نمی شود.

افرادی که خواهان کاهش موضعی چربی در نواحی شکم و پهلوها هستند، می توانند از مزایای این روش بهره مند شوند.

این نکته را در نظر داشته باشید که افرادی که پوست افتاده و یا چربی در داخل و عمق شکم دارند، گزینه مناسبی برای انجام این روش نیستند.

هدف از انجام لیپولیز لیزری، کاهش حجم چربی در برآمدگی های مملوء از چربی می باشد.

^^

روند لیپولیز لیزری

انجام این روش، نیازی به بیهوشی ندارد.

روند انجام روش به این صورت است که بعد از بررسی میزان چربی در ناحیه شکم و یا پهلوها، ناحیه مورد نظر علامت گذاری می شود. اپلیکاتور اعمال می شود و بیمار خنکی را احساس می کند. این روند که بیست و پنج دقیقه طول می کشد، بیمار احساس گرمی و مورمور شدن خواهد داشت.

به ندرت شاهد بروز عوارض بعد از این شیوه درمانی خواهیم بود، تنها ممکن است علائمی از قبیل قرمزی، التهاب و یا سفتی و تورم در ناحیه درمان مشاهده شود.

^^

دوره نقاهت و نتایج لیپولیز لیزری

بعد از انجام این روش، هیچ گونه محدودیتی در انجام کارها وجود ندارد و نتایج آن بعد شش هفته مشخص و بعد از شش ماه به طور کامل مشهود خواهد بود.

چه زمانی کاهش چربی غیر جراحی توصیه می شود؟

 • زمانی که از میزان چربی اضافی علی رغم ورزش و رژیم غذایی کاسته نشود
 • در صورت وجود چربی اضافی در نواحی مانند شکم، پشت و ران ها
 • در صورتی که فردی خواهان ظاهری لاغر بدون تمایل به انجام جراحی می باشد

مزایا و معایب کاهش چربی غیر جراحی

مزایا

 • موثر در کاهش چربی های ناخواسته
 • درمانی سرپایی با کمترین میزان ناراحتی و دوره نقاهت کوتاه
 • روشی غیر تهاجمی و بدون نیاز به ایجاد برش

 

معایب

 • نیاز به چند جلسه درمان جهت رسیدن به نتایج دلخواه
 • احتمال بروز سوختگی بسیار کم در صورت استفاده از دستگاه اولتراسوند
 • احتمال پر به نظر رسیدن نمای بدن بعد از کرایولیپولیز
 • مشاهده قرمزی و بی حس شدن موقتی

 

پیش از انجام این روش، تمامی مزایا و معایب را بررسی کنید و در صورت تمایل به انجام این روش ها، حتما با جراح پلاستیک با تجربه در این زمینه مشورت داشته باشید.

آیا من گزینه مناسبی برای کاهش چربی غیر جراحی هستم؟

دلایل متعددی برای انجام کاهش چربی غیر جراحی وجود دارد. افرادی که:

 • فرم بدنی به نسبت خوبی دارند، اما از تجمع چربی در شکم، پهلوها، پشت و ران ها ناراضی هستند
 • افرادی که علی رغم داشتن رژیم غذایی و ورزش، نمی توانند از شر چربی های اضافی خلاص شوند
 • افرادی که خواهان بدنی لاغر، بدون تمایل به انجام جراحی هستند

این نکته را باید در نظر داشته باشید که کاهش چربی غیر جراحی، درمان کاهش وزن محسوب نمی شود. بلکه این روش، در درمان چربی های محدود در نواحی از قبیل شکم، پهلوها، پشت و ران ها موثر می باشد. وجود مقادیر بالایی چربی اضافی به تعداد جلسات درمانی بیشتری نیاز دارد، به همین خاطر، در چنین مواردی، لیپوساکشن توصیه می شود.

افرادی که از لحاظ بدنی در شرایط خوبی به سر می برند و انتظارات منطقی از نتیجه این روش دارند، بهترین گزینه برای انجام روش های کاهش چربی غیر جراحی هستند.

مشاوره پیش از کاهش چربی غیر جراحی

همانند سایر روش های جراحی، پیش از انجام این روش، انتخاب جراح پلاستیک ماهر و شرکت در جلسات مشاوره، اهمیت بسیاری دارد. در طول جلسات مشاوره، در خصوص موارد زیر بحث و گفتگو می شود:

 • اهداف بیمار
 • سوابق پزشکی، مصرف داروهای آلرژی و درمان های پزشکی
 • مصرف هر گونه دارو، مکمل های گیاهی، الکل
 • سابقه انجام جراحی در گذشته

پزشک هم چنین به بررسی موارد زیر نیز می پردازد:

 • سلامت جسمانی بیمار
 • عکس برداری (جهت مقایسه قبل و بعد بیمار)
 • گزینه های کاهش چربی غیر جراحی
 • طول دوره درمان
 • نتایج کاهش چربی غیر جراحی و عوارض احتمالی

نکته ای که اهمیت دارد این است که بیمار باید با تمام جوانب این روش آشنا شود. کاملا طبیعی است که بیمار قبل از انجام این روش استرس داشته باشد، به همین خاطر شرکت در جلسات مشاوره ومطرح کردن تمامی سوالات می تواند از میزان استرس بیمار کم کند.

چه گزینه های دیگری وجود دارد؟

دو روش برای کاهش چربی غیر جراحی وجود دارد: اولتراسوند و کرایولیپولیز (انرژی خنک). پزشک با توجه به تجربه خود، فرم بدن و اهداف بیمار، بهترین گزینه را برای بیمار در نظر خواهد گرفت.

اولتراسوند

انرژی اولتراسوند همانند انرژی خورشید می باشد. یک ذره بین می تواند نور خورشید را بر روی کاغذ متمرکز کند و آن را بسوزاند. اما تنها نقطه ای که نور متمرکز شده می سوزد. نظیر این اتفاق در اولتراسوند نیز رخ می دهد. انرژی اولتراسوند تنها در ناحیه درمان متمرکز می شود و آسیبی به نواحی اطراف وارد نخواهد شد. (پوست و بافت سالم باقی می مانند). بدن به تدریج، چربی های آسیب دیده را جذب می کند. گاهی نیاز به چندین جلسه درمان می باشد.

کرایولیپولیز

در این شیوه، چربی ها با استفاده از سرمای کنترل شده، تخریب می شوند. تحقیقات نشان می دهند، سلول های چربی پیش از پوست، یخ می زنند. چربی های یخ زده می میرند و به مرور جذب بدن می شوند. بسته به میزان چربی که باید برداشته شود، چندین جلسه درمان نیاز می باشد.

هوشیاری بیمار، لیپولیز تزریقی (مزوتراپی)

انجمن جراحان این قبیل تزریق ها را تائید نمی کند، چرا که ایمنی و اثر بخشی آن ها به طور کامل مشخص نیست. از انجام این روش ها نزد افراد غیر حرفه ای باید خودداری شود. خوش بختانه، روش های غیر تهاجمی وجود دارند که ایمنی و اثربخشی آن ها مورد تائید می باشد.

حتما پیش از انجام برداشت چربی به روش های غیر جراحی با جراح پلاستیک مشورت داشته باشید.

چه نام هایی (برندهایی) برای کاهش چربی غیر جراحی وجود دارد؟

جراح با توجه به مواردی از قبیل نوع پوست، میزان چربی برداشت شده، اندازه و محل مورد نظر و هم چنین مدت زمان درمان، یکی از دو روش گفته شده را توصیه می کند.

اولتراسوند

 • اولتراشیپ
 • لیپوسونیکس

کرایولیپولیز

 • کول اسکالپتینگ (پیکر تراشی سرد)

انتخاب جراح پلاستیک ماهر

در انتحاب جراح پلاستیک، باید به موارد زیر توجه شود:

 • تحصیلات، آموزش ها و مدارک
 • تجربه جراح در زمینه برداشت چربی غیر جراحی
 • میزان راحتی خود با پزشک

تمامی جراحانی که عضو انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران هستند، تجربیات خوبی را در زمینه کاهش چربی غیر جراحی دارند. بعد از یافتن جراح پلاستیک، شرکت در جلسات مشاوره از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

اولین جلسه مشاوره

در طول جلسات مشاوره، این امکان برای شما فراهم می شود که در خصوص اهداف خود با پزشک صحبت کنید. پزشک نیز به بررسی این موضوع می پردازد که آیا شما گزینه مناسبی برای کاهش چربی غیر جراحی می باشید یا خیر.

پزشک به بررسی سوابق پزشکی بیمار و مواردی از قبیل:

 • انجام جراحی در گذشته
 • شرایط پزشکی بیمار در گذشته و حال
 • آلرژی و مصرف داروهای مربوطه

روند کلی درمان

پزشک بر اساس اهداف، مشخصات فیزیکی بیمار همچنین تجربیات خود، توصیه ها و اطلاعاتی را در اختیار بیمار قرار می دهد. مواردی از قبیل:

 • نگاهی به درمان از جمله روند درمان و یا ترکیبی از روش ها
 • نتایج احتمالی
 • هزینه های انجام این روش
 • خطرات و عوارض احتمالی
 • نواحی درمان
 • اقدامات و آمادگی قبل از درمان
 • تجربه بعد از درمان
 • ارائه عکس قبل و بعد بیمارانی که این درمان را انجام داده اند

سوالاتی که بیمار باید از جراح پلاستیک و زیبایی خود بپرسد

خود بیمار نقش مهمی را در روند درمان بر عهده دارد. به همین خاطر، باید در طول جلسات مشاوره سوالات خود را با پزشک در میان بگذارد. از جمله:

 • آیا جراح عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران می باشد؟
 • آیا جراح در در زمینه جراحی پلاستیک آموزش دیده است؟
 • جراح پلاستیک چند سال آموزش دیده است؟
 • آیا گزینه مناسبی برای انجام برداشت چربی غیر جراحی هستم؟
 • آیا نتایجی که من دنبال آن هستم، واقعی و منطقی است؟
 • آیا عکس قبل و بعد از بیماران خود دارید که بتوانم مشاهده کنم؟
 • آیا بعد از انجام این روش، جای اسکار برجای می ماند؟
 • هزینه های این روش درمانی به چه صورت می باشد؟
 • برای رسیدن به بهترین نتایج، چه انتظاری از من دارید؟
 • طول دوره نقاهت این جراحی چه مدت است و چه زمانی می توانم فعالیت های روتین را انجام بدهم؟
 • این روش درمانی چه عوارضی را به همراه دارد؟
 • چگونه می توان عوارض را مدیریت کرد؟
 • در صورتی که نتایج زیبایی این درمان با نتیجه دلخواه من یکی نباشد، چه گزینه های دیگری وجود خواهد داشت؟

اقداماتی که پزشک از بیمار می خواهد تا قبل از جراحی رعایت کند، عبارتند از:

 • کنار گذاشتن مصرف سیگار و دخانیات، جهت تسریع روند بهبودی
 • عدم مصرف آسپیرین، برخی داروهای ضد التهابی و داروهای گیاهی، چرا که این قیبل داروها احتمال خونریزی را افزایش می دهند
 • صرف نظر از نوع جراحی، نوشیدن آب و مایعات قبل و بعد از جراحی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد و به ایمنی دوره نقاهت کمک می کند.

کاهش چربی غیر جراحی، روشی است سرپایی. نیازی به داشتن همراه بعد از انجام این روش درمانی نیست و خود بیمار قادر به رانندگی کردن خواهد بود. با این حال، بهتر است در این خصوص با جراح خود مشورت داشته باشید.

روز کاهش چربی غیر جراحی

کاهش چربی غیر جراحی، روشی است سرپایی. جلسه درمان کمتر از یک ساعت طول می کشد، که ممکن است با توجه به ناحیه درمان، طول درمان نیز بیشتر شود.

 • داروهایی جهت راحتی و آرامش بیمار در طول درمان، تزریق می شوند.
 • پزشک همان روند کلی درمان را که با بیمار در میان گذاشته، دنبال می کند.
 • بعد از پایان درمان، فرد می تواند به منزل برگردد و قادر به انجام کارهای عادی و روزانه خود خواهد بود.

اقدامات و مراقبت های بعد از کاهش چربی غیر جراحی

کاهش چربی غیر جراحی، دوره نقاهت بسیار کم و کوتاهی را به همراه دارد. در بیشتر بیماران، این درمان بدون درد بوده و امکان انجام تمامی فعالیت ها بعد از درمان نیز وجود دارد. بعد از پایان درمان، اقدامات و نکات لازم از سوی پزشک در اختیار بیمار قرار خواهد گرفت. نکاتی از قبیل:

 • مراقبت از پوست
 • علائم طبیعی بعد از جراحی
 • عوارض احتمالی

بلافاصله بعد از کاهش چربی غیر جراحی

احتمال مشاهده قرمزی و  التهاب در پوست ناحیه درگیر و یا بی حس شدن ناحیه بعد از درمان وجود دارد، که البته به سرعت برطرف خواهد شد. برخی بیماران (به خصوص آن دسته از بیمارانی که ناحیه به نسبت وسیعی تحت درمان قرار گرفته)، می توانند داروهای مسکن تجویز شده از سوی پزشک را مصرف کنند.

دوره نقاهت بعد از کاهش چربی غیر جراحی

بلافاصله بعد از درمان، فرد قادر به انجام کارها و فعالیت های روزانه خود می باشد. تغییرات این شیوه درمانی، یک تا دو ماه بعد از درمان به طور کامل مشهود خواهد بود.

ماندگاری نتایج کاهش چربی غیر جراحی

نتایج این شیوه درمانی دائمی می باشد، چرا که سلول های چربی جدیدی در بدن افراد بزرگسال تولید نمی شود. با افزایش وزن، سلول های چربی منبسط خواهند شد. با یک بار برداشت و تخریب چربی، دیگر شاهد افزایش وزن در ناحیه درمان نخواهید بود.

ارتباط نزدیک با جراح پلاستیک

به منظور ایمنی بیشتر و هم چنین رسیدن به نتایج ایده آل و خوب، مهم است که بیمار بعد از درمان، جهت معاینات بیشتر به پزشک خود مراجعه کند تا هر گونه تغییر در ناحیه درمان به سرعت تشخیص داده شود. در خصوص مطرح کردن سوالات خود با پزشک، تردید نداشته باشید.

هزینه کاهش چربی غیر جراحی

هزینه کاهش چربی غیر جراحی برای هر پزشک و در هر ناحیه جغرافیایی متفاوت می باشد. همانند هر شیوه درمانی جدید، هزینه کل درمان به مراتب بیشتر از لیپوساکشن خواهد بود. از آن جایی که کاهش چربی غیر جراحی، جزء روش های زیبایی است، شامل هزینه های بیمه نمی شود.

هزینه های این روش شامل مواردی مانند تجهیزات جراحی، بیهوشی، تست های آزمایشگاهی، داروها و یا ابزارهای جراحی نمی باشد و تنها شامل دستمزد خود جراح می باشد.

سعی کنید معیار انتخاب جراح بر اساس مواردی مانند تجربه و سابق کاری باشد نه هزینه ها.

خطرات و محدودیت های احتمالی

خوش بختانه، احتمال بروز عوارض در کاهش چربی غیر جراحی بسیار کم است. در طول جلسات مشاوره، به خطرات احتمالی این روش اشاره خواهد شد. تمامی روش های درمانی با خطرات و محدودیت هایی روبرو هستند. برخی عوارض کاهش چربی غیر جراحی عبارتند از:

 • مشاهده قرمزی، کبودی و سفت شدن موقتی ناحیه درمان
 • احساس گرفتگی عضلات (به طور موقت)
 • سوختگی های جزئی که به ندرت مشاهده می شود، اما چنین موردی در دستگاه اولتراسوند مشاهده می شود
 • پر به نظر رسیدن در ناحیه شکم که معمولا بعد از کرایولیپولیز گزارش می شود

با رعایت تمام نکات گفته شده از سوی پزشک، چه قبل از درمان و چه بعد از آن، احتمال بروز عوارض به حداقل خواهد رسید.

Source: https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/nonsurgical-fat-reduction

https://www.smartbeautyguide.com/procedures/body/nonsurgical-fat-reduction/

 

Call Now Button
FA_IR