Langauge - زبان
ENGLISH زبان عربی زبان فارسی
پیلینگ شیمیایی | پیلینگ صورت | عوارض پیلینگ شیمیایی | لایه برداری پوست

پیلینگ شیمیایی

پیلینگ شیمیایی

پیلینگ شیمیایی می تواند تا حد زیادی سلول های مرده پوست را از بین برده و شفافیت را به پوست شما هدیه دهد. در این تکنیک ماده شیمیایی مخصوصی بر روی پوست اعمال می شود که این خود موجب لایه برداری از سطوح بیرونی می شود. به دنبال این تکنیک پوست روشن تر شده و درخشش خود را باز می یابد.

پوست جدیدی که با لایه برداری جایگزین می شود چین و چروک کم تری داشته و نسبت به حالت قبل لطیف تر است. پیلینگ شیمیایی معمولاً بر روی پوست صورت، گردن و دست ها انجام می گیرد.

جراح فوق تخصص پلاستیک جهت لایه برداری از پوست شما معمولاً از ماده شیمیایی مخصوصی به اسم فنل ( Phenol) استفاده می نماید. در طول این پروسه کمی احساس ناراحتی، طبیعی می باشد. برای مدیریت این حساسیت، وی کرم بی حسی موضعی را تجویز می نماید.

شما می توانید 30 الی 45 دقیقه پیش از شروع جلسه انجام پیلینگ شیمیایی از این کرم های بی حسی موضعی استفاده نمایید.

چه کسانی نباید پیلینگ شیمیایی انجام دهند؟

پیلینگ شیمیایی معمولاً روش درمانی به حساب نمی آید. اما برخی از افراد که در ذیل به آنها اشاره می نماییم بهتراست این روش را استفاده نکنند. در نهایت تصمیم گیری برای انجام یا عدم انجام این روش بر عهده جراح فوق تخصصص پلاستیک می باشد:

 • داشتن سابقه اسکار و یا زخم های غیر عادی پوست
 • لکه های طبیعی تیره بر روی پوست
 • تغییر رنگ پیگمنت های پوست بر اثر اسکارهای عمیق
 • افرادی که درمان های جدی آکنه و جوش در یک سال اخیر داشته اند
 • دارو ها و پمادهایی که پوست را بیش از حد حساس می کنند.

مزایای پیلینگ شیمیایی

پیلینگ شیمیایی می تواند تا حد زیادی پوست شما را بازسازی نماید. در صورتیکه این تکنیک توسط پزشک متخصص انجام پذیرد، می تواند تا حد زیادی پوست بدن را از شر سلول های مرده خلاص کرده و زیبایی و جوانی را به آن بازگرداند. در ذیل به برخی از مزایای پیلینگ شیمیایی اشاره می نماییم:

 • کاهش خط و خطوط به وجود آمده بر روی صورت در نقاطی همچون زیر چشم ها و خط خنده
 • امکان از بین بردن چین و چروک های ریزی که بر اثر تابش نور آفتاب و یا افزایش سن به وجود آمده اند.
 • بهبود اسکارهای قدیمی و زخم هایی که بر اثر آکنه و بخیه جراحی به وجود آمده اند.
 • امکان درمان جوش های زیر پوستی و ملتهب
 • پیلینگ شیمیایی می تواند موجب از بین بردن لک ها، کک و مک ها و بد رنگی های پوستی ناشی از بارداری و قرار گرفتن بیش از حد در معرض تابش مستقیم نور آفتاب شود

در صورتیکه پیلینگ شیمیایی توسط فرد متخصص صورت پذیرد، می تواند موجب بالا بردن اعتماد به نفس و زیبایی پوست بدن شود.

مراقبت های قبل از پیلینگ شیمیایی

مراقبت های قبل از پیلینگ شیمیایی معمولاً از هشت هفته پیش از شروع اولین جلسه درمانی شروع می شود. این مراقبت ها می توانند موجب تسهیل روند درمان و کاهش زمان ریکاوری شوند. استفاده از ژل یا کرم ریتونیک اسید پیش از انجام این پروسه توصیه می شود.

استفاده از این کرم ها باعث نازک شدن بافت سطحی پوست شده و کار را برای پیلینگ شیمیایی راحت تر می کنند.

انواع پیلینگ شیمیایی

در کل پیلینگ شیمیایی به انواع ذیل تقسیم بندی می شود:

 • پیلینگ شیمیایی عمیق
 • پیلینگ شیمیایی متوسط
 • پیلینگ شیمیایی سبک

انتخاب هر کدام از روش های فوق و اینکه کدامیک بیش تر برای شما مناسب می باشد بر عهده جراح فوق تخصص پلاستیک می باشد. در صورتیکه هر کدام از روش های بالا به اشتباه انتخاب شده و یا به روش اشتباهی بر روی پوست پیاده شوند، می تواند عواقب جبران ناپذیری را برای فرد به دنبال داشته باشد.

در ادامه به طور دقیق تر به توضیح هر کدام از موارد بالا پرداخته می شود.

پیلینگ شیمیایی عمیق

در صورتیکه اطلاعات مناسبی در مورد پیلینگ شیمیایی داشته باشید می توانید راحت تر برای انجام این پروسه آماده شوید. در ذیل به برخی از مراحل انجام پیلینگ شیمیایی عمیق اشاره می نماییم:

 • همانطور که پیش تر نیز به آن اشاره گردید، پیش از شروع جلسه پیلینگ شیمیایی، کرم های بی حسی موضعی بر روی پوست اعمال می شوند.
 • پس از آنکه کرم های بی حسی بر روی پوست اثر کرد، ماده شیمیایی مخصوصی به منظور لایه برداری بر روی پوست برس می شود.
 • بعد از اتمام عملیات این مواد با آب شسته می شوند.
 • لایه نازکی از کرم مرطوب کننده به منظور حفظ طراوت پوست بر روی آن کشیده می شود. برخی اوقات جراح فوق تخصص پلاستیک پوست صورت را با گاز استریل می پوشاند.

مراقبت های بعد از پیلینگ شیمیایی عمیق

مراجعین می توانند دو هفته پس از انجام پیلینگ شیمیایی به فعالیت های روزمره خود بازگردند. پیلینگ شیمیایی می تواند موجب قرمزی، لایه برداری عمیق، پوسته پوسته شدن شود. تمامی این علائم پس از چند روز تا چند هفته (بسته به نوع پوست) از بین می روند.

جراح فوق تخصص پلاستیک ممکن است برای از بین بردن اندک ناراحتی ایجاد شده، داروهای مسکن تجویز نماید. گرچه تورم پوست بعد از دو هفته از بین می رود، اما ممکن است ترمیم قرمزی پوست سه ماه زمان ببرد.

توجه داشته باشید که فارغ از مدت زمان ریکاوری، نتایج مثبت حاصل از پیلینگ شیمیایی مانند جوانسازی پوست، لطافت و نرمی آن می تواند تا ده سال با فرد باقی بماند.

عوارض پیلینگ شیمیایی عمیق

پیلینگ شیمیایی پوست همانند هر روش درمانی دیگری، در صورتیکه توسط پزشک متخصص انجام نگیرد، می تواند پیامدهایی را برای مصرف کننده در پی داشته باشد. لذا مواد شیمیایی می بایست با دوز مشخص بر روی پوست مالیده شوند.

محافظت در مقابل تابش مستقیم نور خورشید از نواحی ای که پیلینگ شیمیایی بر روی آنها انجام گرفته است، واجب می باشد. پیلینگ شیمیایی برای افراد مبتلا به مشکلات قلبی توصیه نمی شود. البته پیش از انجام این روش جراح فوق تخصص پلاستیک خود را از سابقه بیماری های خاص و پرونده پزشکی مطلع سازید.

پیلینگ شیمیایی متوسط

اسکارهایی که بر اثر آکنه پدید می آیند، چروک های نسبتاً عمیق و بد رنگی های پوستی همگی می توانند به کمک پیلینگ شیمیایی متوسط درمان شوند.

ماده شیمیایی که در این پروسه استفاده می شود، می تواند پوست شما را از سلول های مرده ای که در لایه سطحی و میانی پوست قرار دارند پاک سازی نماید. جراح فوق تخصص پلاستیک معمولاً برای پیلینگ شیمیایی متوسط از TCA(trichloroacetic acid) و یا اسید گلیکولیک استفاده می نماید.

پیلینگ شیمیایی متوسط چگونه انجام می شود؟

پیش از انجام هر پروسه درمانی بهتر است با مراحل انجام آن آشنا شوید. در ذیل به برخی از این مراحل اشاره می نماییم:

 • در ابتدا می بایست پوست از هر نوع ماده ای پاک شود.
 • در مرحله بعدی ماده شیمیایی بر روی پوست برس شده و می بایست چند دقیقه بر روی پوست باقی بماند. در این شرایط ممکن است پوست دچار سوزش شده و حسی همانند گزش پیدا نماید.
 • ناحیه ای که درمان بر روی آن انجام گرفته است، ممکن است به رنگ خاکستری روشن در بیاید.
 • مواد شیمیایی که بر روی پوست قرار گرفته بودند به وسیله کمپرس یخ حاوی مواد موثر خنثی می شوند.
 • در روزهای بعد از پیلینگ شیمیایی متوسط، پوست به قرمز و قهوه ای تغییر رنگ می دهد. مرطوب نگه داشتن پوست پس از انجام پیلینگ شیمیایی بسیار ضروری است.

عوارض پیلینگ شیمیایی متوسط

در طول پروسه پیلینگ شیمیایی متوسط زمانیکه تری کلرواستیک اسید بر روی پوست قرار می گیرد، ممکن است موجب ایجاد تجربه قرمزی، گزش، پوسته پوسته شدن پوست شود. بسیاری از عوارض شایع پیلینگ شیمیایی متوسط همانند آفتاب سوختگی شدید می باشد.

گرچه پیلینگ شیمیایی متوسط موجب بیرنگی کامل پوست نمی شود، اما ممکن است موجب تغییر رنگ پوست شود. طبق توصیه جراحان پلاستیک تا چند ماه پس از پیلینگ شیمیایی متوسط می بایست از کرم های ضد آفتاب بر روی پوست استفاده شود. این کار موجب می شود تا از لایه پوستی که به تازگی شکل گرفته است محافظت شود. حال به منظور آگاهی بیش تر توجه شما را به سایر عوارض پیلینگ شیمیایی متوسط جلب می نماییم:

 • افزایش رنگ دانه های پوست حتی زمانیکه از ضد آفتاب استفاده شود. (این عارضه موجب تیره شدن قسمت هایی از پوست می شود).
 • زخم های زودگذر و غیر دائمی از دیگر عوارضی است که به ندرت پیش می آید.
 • قرمزی ممکن است برای هر کسی پس از پیلینگ شیمیایی متوسط پیش بیاید و تا چند ماه پس از این پروسه با فرد باقی بماند.

پیلینگ شیمیایی سبک

پیلینگ شیمیایی سبک برای اشخاصی که پوست آنها دچار چروک های ریز، آکنه، خشکی و لکه های پوستی شده است، می تواند انتخاب درستی باشد.

این نوع از پیلینگ شیمیایی تنها لایه خارجی پوست را تحت تأثیر قرار داده و لایه نازکی ازآن را بر می دارد. نتیجه آنکه پوست از درخشش خاصی برخوردار شده و سالم تر به نظر می رسد.

رایج ترین موادی که در این فرآیند استفاده می شوند، اسیدهای آلفاهیدروکسی و بتاهیدروکسی اسید می باشند که اسید گلیکولیک، لاکتیک اسید، سالیسیلیک اسید و مالئیک اسید در این دسته بندی قرار می گیرند.

تمامی موادی که در پیلینگ شیمیایی عمیق استفاده می شوند، به صورت ملایم تر و خفیف تر در این روش نیز کاربرد دارند. به منظور رسیدن به نتیجه مثبت نهایی ادامه جلسات درمانی پیشنهاد می شود.

پیلینگ شیمیایی سبک چگونه انجام می شود؟

پیلینگ شیمیایی سبک همچون سایر روش های لایه برداری می تواند موجب افزایش درخشش پوست و بهبود برخی از مشکلات پوستی شود. در ذیل به برخی از مراحل پیلینگ شیمیایی سبک اشاره می نماییم:

 • در ابتدا پوست می بایست از هر نوع آلودگی، کرم ها و لوازم آرایشی پاک شود.
 • ماده شیمیایی بر روی پوست برس شده و تا چند دقیقه بر روی پوست باقی می ماند. شما ممکن است کمی احساس سوزش را در این مرحله تجربه نمایید.
 • ماده شیمیایی پس از اتمام پروسه از روی پوست پاک شده و سپس پوست با مواد مناسب خنثی می شود.

عوارض جانبی پیلینگ شیمیایی سبک

پس از انجام پیلینگ شیمیایی سبک ممکن است تجربه قرمزی، سوزش، پوسته ریزی و سوزن سوزن شدن پوست را داشته باشید. سایر عوارض جانبی پیلینگ شیمیایی سبک شامل:

 • شما می توانید به منظور کاهش شانس ابتلا به بدرنگی های پوست پس از پیلینگ شیمیایی سبک از کرم های ضد آفتاب با SPF بالا استفاده نمایید.
 • عفونت

هزینه پیلینگ شیمیایی

هزینه پیلینگ شیمیایی بسته به عوامل متعدد، می تواند متفاوت باشد. تجربه و تخصص فردی که پیلینگ شیمیایی را انجام می دهد، نوع ماده شیمیایی که در این پروسه استفاده می شود، زمان لازم برای انجام آن، محل کلینیک و در نهایت درمان هایی که در کنار پیلینگ شیمیایی صورت می پذیرد از متداول ترین عوامل تأثیر گذار در هزینه پیلینگ شیمیایی می باشد. برخی دیگر از موارد تأثیرگذار در برآورد هزینه پیلینگ شیمیایی به شرح ذیل است:

 • هزینه مواد بی هوشی
 • درمان ها و مراقبت هایی که پیش از انجام پیلینگ شیمیایی لازم می باشد.
 • هزینه لوازم و تجهیزات یک بار مصرف

توجه داشته باشید که برآورد نهایی هزینه پیلینگ شیمیایی در طی جلسات مشاوره ای توسط جراح فوق تخصص پلاستیک تعیین می شود. همچنین پیدا کردن جراح فوق تخصص پلاستیک معتبر و کسی که با وی راحت باشید در محل زندگی خود از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

نتیجه گیری

یکی از بهترین روش های لایه برداری پوست پیلینگ شیمیایی می باشد. همانطور که پیش تر نیز به آن اشاره شده، پیلینگ شیمیایی می تواند به سه روش متفاوت انجام شود. تکنیک ها و مواد مصرفی در هر کدام از روش های فوق متفاوت بوده و به منظور کاهش عوارض جانبی بهتر است پیلینگ شیمیایی توسط جراح فوق تخصص پلاستیک انجام شود.

Call Now Button
FA_IR