سپتوپلاستی

سپتوپلاستی

سپتوپلاستی نوعی جراحی است که با هدف اصلاح انحراف بینی انجام می‌گیرد. تیغه بینی به دیواره میانی بینی گفته می‌شود که از استخوان و غضروف تشکیل شده است و دو حفره بینی را از یکدیگر جدا می‌کند. انحراف تیغه بینی یا شکستگی تیغه بینی به معنای متمایل شدن تیغه بینی به یک طرف حفره بینی است. این عارضه احتمالاً باعث اختلال در تنفس و کاهش جریان هوا به دلیل انسداد مجراهای بینی می‌شود. در طول جراحی سپتوپلاستی، موقعیت تیغه بینی تغییر می‌کند و صاف شده و در وسط بینی قرار داده می‌شود. این جراحی را با بریدن و برداشتن بخش هایی از تیغه بینی شروع می‌کنند و سپس به اصلاح وضعیت تیغه بینی می‌پردازند. گاهی اوقات جراحی سپتوپلاستی به تنهایی انجام می‌شود و در برخی موارد می‌تواند همراه با رینوپلاستی نیز انجام گیرد.

چه افرادی کاندیدای مناسبی برای انجام سپتوپلاستی هستند؟

سپتوپلاستی به منظور اصلاح انحراف تیغه بینی و بهبود اختلالات تنفسی انجام می‌شود. در ابتدا پزشک تمامی گزینه های درمانی را برای بیمار توضیح می‌دهد و تصمیم اینکه جراحی برای بیمار مناسب است یا خیر با پزشک است.

به طور کلی در موارد زیر فرد کاندیدای مناسبی برای این جراحی است:

 • انحراف تیغه بینی که باعث اختلال در تنفس می‌شود.
 • خر و پف کردن بیش از حد که باعث اختلال خواب و لطمه زدن به کیفیت خواب‌شود.
 • فرد از سلامت کامل فیزیکی برخوردار باشد.
 • فرد سیگاری نباشد.

بیشتر بخوانید: جراحی بینی برای چه افرادی مناسب است؟

در صورتی که فرد قصد انجام این جراحی را دارد بهتر است که در مورد مزایا و معایب سپتوپلاستی اطلاعات لازم را کسب کند و با اقدامات لازم در دوران نقاهت کاملاً آشنا شود. در نتیجه بیماران توقعات معقولانه تری خواهند داشت و دوران نقاهت راحت تری را پشت سر می‌گذرانند.

جراحی سپتوپلاستی

آمادگی برای جراحی سپتوپلاستی

جهت آمادگی برای این جراحی احتمالاً از بیمار خواسته می‌شود که موارد زیر را انجام دهد :

 • آزمایشات آزمایشگاهی و ارزیابی پزشکی
 • مصرف برخی داروها و تطابق داروهای مصرفی با وضعیت بیمار
 • ترک سیگار و دخانیات
 • عدم مصرف آسپیرین، داروهای ضد التهابی و داروهای گیاهی که می توانند منجر به افزایش خونریزی شوند.

سپتوپلاستی به طور کلی در بیمارستان یا کلینیک معتبر جراحی انجام می‌گیرد و بیمار به طور کامل بیهوش می‌شود. جراح پلاستیک در مورد محل انجام جراحی تصمیم می‌گیرد. در صورتی که جراحی به صورت سرپایی انجام گیرد بیمار باید با یک همراه به محل جراحی مراجعه کند. زیرا در طول جراحی فرد به طور کامل بیهوش می‌شود و نیاز است که بعد از مرخص شدن با یک همراه به منزل بازگردد. همچنین بیمار بعد از جراحی یک شب در بیمارستان بستری می شود که بهتر است فردی همراه وی باشد.

مراحل جراحی سپتوپلاستی

جراحی سپتوپلاستی مراحلی دارد که در ادامه به آن ها اشاره می‌کنیم:

قدم اول – بیهوشی

داروهای بیهوشی و آرام بخش با توجه به تصمیم پزشک جراح استفاده می‌‍شود. در برخی موارد می‌توان جراحی را با بی حسی موضعی و تزریق داروهای آرام بخش انجام داد. ولی در اغلب موارد نیاز است که بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرد.

قدم دوم – ایجاد برش

در صورتی که سپتوپلاستی به صورت بسته انجام گیرد، برش هایی در داخل حفره بینی ایجاد می‌شوند. برای جراحی های پیچیده تر و یا جراحی هایی که به همراه رینوپلاستی باید انجام گیرند، برش کوچکی در کلوملا (بافت جدا کننده سوراخ های بینی ) ایجاد می‌‍شود و این نوار باریک سوراخ های بینی را از هم جدا می‌کند.

قدم سوم – جدا کردن پوشش های مخاطی

پوشش مخاطی بینی به عضوی گفته می‌شود که سطح تیغه بینی را می‌پوشاند. در این مرحله از جراحی پوشش مخاطی از تیغه بینی جدا می‌شود که اهمیت بسیار بالایی دارد، زیرا این پوشش بسیار حساس است و می‌تواند باعث پارگی یا ایجاد سوراخ در لایه مخاطی شود. درابتدا یک سمت از پوشش مخاطی از تیغه بینی جدا می‌شود و سپس لایه مخاطی در سمت دیگر جدا می‌گردد.

قدم چهارم – اصلاح انحراف بینی

انحراف تیغه بینی ( قسمت استخوانی یا غضروفی ) اصلاح می شود و تیغه بینی صاف می‌گردد.

قدم پنجم – بستن برش ها و بخیه زدن

زمانی که تیغه بینی در وضعیت مناسب و صافی قرار گرفت، لایه مخاطی بینی را در وضعیت جدید در اطراف تیغه بینی قرار می‌دهند و بخیه های لازم زده می‌شود.

قدم ششم – مشاهده نتیجه کار

تیغه بینی اصلاح شده با اسپلینت و یا گچ ثابت می شود و مدت زمان کمی بعد از جراحی گچ برداشته می‌شود. بخیه های داخلی که در طول جراحی استفاده می‌شود به مرور زمان جذب می‌شوند و از نوع جذب شونده هستند.

مزایای سپتوپلاستی

در صورت انجام سپتوپلاستی می‌توانید از مزایایی که در ادامه به آن ها اشاره می‌کنیم بهره مند شوید:

 • بهبود تنفس به دلیل باز شدن مجاری عبور هوا از راه بینی
 • کاهش وقوع عفونت های سینوسی، خونریزی بینی یا سردرد
 • بهبود یافتن کیفیت خواب و روبرو نشدن با مشکل خرخر کردن یا انسداد بینی
 • بازیابی حواس بویایی یا چشایی
جراحی سپتوپلاستی چیست؟

آیا نتایج سپتوپلاستی دائمی است؟

تغییرات ایجاد شده در سپتوم و بینی در حین سپتوپلاستی، دائمی است. بهبود های شکل داده شده در جریان هوا، بالا رفتن ظرفیت و کیفیت تنفس از راه بینی ، کاملا حس می‌شود. تنها مسئله ای که ممکن است نتیجه ی درمان را تحت تاثیر قرار دهد و فرد را از داشتن نتیجه ی دائمی محروم کند، دنبال نکردن دستورالعمل های بعد از سپتوپلاستی می‌باشد. فعالیت های ورزشی سخت و فعالیت های روزمره سنگین ممکن است روی نتیجه جراحی اثر منفی داشته باشد.  به همین خاطر حتما مراقبت های پس از سپتوپلاستی را حتما جدی بگیرید.

آیا انجام عمل انحراف بینی و زیبایی همزمان امکان پذیر است؟

یک تصور اشتباه در افراد وجود دارد که فکر می‌کنند سپتوپلاستی می‌تواند باعث تغییر شکل ظاهری بینی نیز شود. ولی در واقع سپتوپلاستی عمل انحراف بینی بدون زیبایی است. این عمل به رفع مشکلات تنفسی و بازکردن راه های هوایی بینی کمک کرده و هیچ گونه نقشی در شکل ظاهری بینی ندارد. در صورتی که قصد انجام جراحی بینی نیز داشته باشید می‌توانید هم زمان با جراحی انحراف بینی ظاهر بینی خود را نیز تغییر دهید. جراحی که برای این هدف انجام می‌شود به سپتورینوپلاستی معروف است. در حقیقت جراحی زیبایی بینی می‌تواند به گونه ای با سپتوپلاستی تنظیم شود که موجب تنفس بهتر شود. در برخی موارد برای اصلاح انحراف بینی نیاز به بافت غضروفی است. در صورت انجام همزمان این دو جراحی می‌توان از غضروف های اضافی که با هدف زیبایی بینی برداشته شده اند برای اصلاح انحراف بینی نیز استفاده کرد.

هزینه جراحی انحراف بینی

قیمت سپتوپلاستی به فاکتورهای مهمی مانند دستمزد جراح، نوع کلینیک و تجهیزات مورد استفاده، هزینه بیمارستان و اتاق عمل، هزینه بیهوشی، عکس برداری و آزمایشات قبل عمل، نوع بینی بیمار، ضخامت پوست و … بستگی دارد. در صورتی که این جراحی با هدف درمان صورت گیرد، بخش عمده ای از هزینه های آن بیمه پرداخت می‌کند. هزینه ی دقیق جراحی سپتوپلاستی پس از انجام مشاوره و معاینه بینی تعیین می‌شود. شما می‌توانید برای اطلاع دقیق از هزینه ها در جلسه مشاوره با پزشک خود سوالاتی مطرح کرده و با بیمه خود در مورد میزان پرداخت هزینه ها صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد