جای بخیه

جای بخیه بعد از ابدومینوپلاستی

جراحی تامی تاک یا ابدومینوپلاستی یکی از محبوب ترین جراحی های پلاستیک است که در کشور آمریکا انجام می شود. این روش جراحی برای بیمارانی که پوست و بافت اضافه دارند، ایده آل است. جراحی تامی تاک ماهیچه های دیواره شکمی را که در اثر کاهش و افزایش وزن تغییر کرده اند و شل شده اند، با تکنیک های بریدن پوست اضافه و بخیه زدن مناسب، بهبود می بخشد.

در صورتی که قصد انجام جراحی ابدومینوپلاستی دارید، بهتر است که مزایای این جراحی را هم بدانید. همچنین مدت زمان دوران نقاهت برای مرخصی گرفتن از کار و تحصیل می تواند اهمیت داشته باشد. اینکه اسکار ناشی از بخیه ها بعد از جراحی هم اندکی باقی می ماند، موضوع مهمی است که بسیاری از بیماران با آن اشنایی ندارند و بهتر است که قبل از جراحی به آن ها گفته شود. زیرا بسیاری با این قضیه مشکل دارند و نمی خواهند که بعد از جراحی جای اسکار و بخیه باقی بماند. بنابراین دانستن این نکته قبل از جراحی اهمیت زیادی دارد.

انواع برش های لازم در جراحی تامی تاک

برش هایی که در جراحی تامی تاک یا ابدومینوپلاستی انجام می گیرد می تواند از یک سر استخوان لگن تا سر دیگر آن ادامه داشته باشد. در برخی موارد هم تنها برش کوچکی در اطراف ناف ایجاد می شود. برش هایی در این جراحی ایجاد می شوند که شکل و اندازه آن ها بستگی به نوع جراحی ابدومینوپلاستی دارد. زیرا این جراحی می تواند به دو نوع کامل و جزئی انجام شود. مسلماً در جراحی تامی تاک به صورت جزئی برش کمتری ایجاد می شود. البته برای همه بیماران نمی توان این جراحی را انجام داد.

برشی که در اطراف ناف ایجاد می شود، اجازه می دهد که تمامی بافت های زیرین برداشته شوند و ناف به موقعیت جدیدی انتقال یابد. زیرا در مواردی که پوست زیادی از ناحیه زیر شکم برداشته می شود، نیاز است که ناف به موقعیت بالاتری انتقال یابد. هرگونه استرچ مارک که در ناحیه شکم وجود دارد هم می تواند در این جراحی برداشته شود. بسیاری از بیماران خواستار این مورد هستند زیرا استرچ مارک ها و خطوطی که دراثر چاق و لاغر شدن به وجود می آید مورد پسند بسیاری نیستند.

ناف در ناحیه شکم از طریق برشی که اطراف آن ایجاد می شود بیرون آورده می شود و برشی دایره ای شکل در موقعیتی بالاتر ایجاد می شود و ناف در آن قرار می گیرد. در صورتی که جراحی تامی تاک همراه با جراحی لیپوساکشن انجام گیرد، نیاز به برش های بسیار کوچکی در ناحیه است تا مایعات در شکم خارج شوند. در مواردی که چربی شکم زیاد است معمولاً جراحی تامی تاک همراه با لیپوساکشن انجام می گیرد و چربی های ناحیه تخلیه می شوند. این مورد به ظاهر بهتر شکم کمک می کند.

جراحی مینی تامی تاک یا همان ابدومینوپلاستی جزئی، برای افرادی مناسب است که پوست و بزرگی شکم تنها در ناحیه خاصی از شکم ( معمولاً زیر شکم ) تجمع یافته است. چربی معمولاً در ناحیه زیر شکم تجمع می یابد. محدودیت تجمع چربی در یک ناحیه می تواند جراحی تامی تاک را خلاصه تر انجام دهد. برشی که در این نوع جراحی ایجاد می شود به نوعی است که بر روی همان برش سزارین، برش ایجاد می شود تا جای اسکار یکی باشد. همچنین طول برش در تامی تاک جزئی کوتاه تر است که در نتیجه مدت زمان دوران نقاهت به مراتب کوتاه تر می شود. ولی در جراحی ابدومینوپلاستی کامل برش بزرگ تر است که باعث درد و ناراحتی بیشتری برای بیمار می شود و دوران نقاهت بلند تری را در پی دارد.

برای بیمارانی که پوست و بافت و چربی زیادی در ناحیه شکم دارند و سابقه بارداری های زیادی را داشته اند، مقدار زیادی کاهش وزن داشته اند و یا موارد دیگر، نیاز است که برش بزرگ تری ایجاد شود تا جراح بتواند بر روی ماهیچه های شکمی کار کند. برخی بیماران با بایپس معده یا رژیم غذایی و ورزش کردن وزن زیادی را از دست می دهند. مخصوصاً در مواردی که کاهش وزن به صورت ناگهانی باشد، پوست زمان کافی برای جمع شدن ندارد و این مورد می تواند باعث شل شدن ناحیه شکم شود. در این موارد ماهیچه های شکمی هم به شدت شل شده اند. برش های عمودی و افقی ایجاد می شوند تا سفت کردن ماهیچه ها انجام گیرد.
برش عمودی از زیر قفسه سینه تا استخوان شرمگاه می تواند ادامه داشته باشد. اسکار تی شکلی (T) به اندازه بزرگی در روی شکم بر جای می ماند. البته این اسکار به مرور زمان کمرنگ می شود و نیاز است که از پمادها و کرم های خاصی استفاده شود تا با گذشت زمان و بعد از یک یا دو سال اسکار ها به حد کافی کمرنگ شوند که قابل تشخیص نباشند.

مراقبت از اسکار های ناشی از جراحی تامی تاک

اینکه چه برشی برای جراحی تامی تاک ایجاد شود اهمیتی ندارد، مساله ای که خیلی مهم است این است که جراح پلاستیک دستورالعمل های لازم را به بیمار بدهد تا روند ترمیم بخیه ها به بهترین نحو انجام گیرد و جای اسکار تا حد ممکن از بین برود. استفاده از کرم های مخصوص برای کاهش اسکار تاثیر خوبی دارد. ولی در برخی موارد نیاز است که از درمان های با لیزر کمک گرفته شود تا بهبود اسکار ها حاصل شود. این روش ها بعد از ترمیم زخم های ناشی از جراحی انجام می شوند. بعد از اینکه بخیه ها کاملاً بهبود پیدا کردند می توان از کرم ها یا روش های درمانی با لیزر کمک گرفت.
اینکه بخیه های خود را دور از نور آفتاب نگاه دارید مساله بسیار مهمی است. نور خورشید تا چندین ماه اول بعد از جراحی می تواند باعث وخیم تر شدن اسکار شود. نیاز به یک سال زمان است تا اسکار ها بهبود یابند.

قدم بعدی بعد از جراحی تامی تاک

جراحی تامی تاک باید بر اساس نوع بدن و شرایط فیزیکی فرد انجام گیرد. در بسیاری از موارد نیاز است که جراحی لیپوساکشن همزمان انجام گیرد تا بهترین نتیجه حاصل شود. بهتر است قبل از اقدام برای جراحی ابدومینوپلاستی مشورت های لازم با جراح پلاستیک انجام گیرد تا مشخص شود که آیا فرد کاندیدای مناسبی برای این جراحی است یا خیر. در بسیاری از موارد شاید فرد نیازی به انجام ابدومینوپلاستی نداشته باشد و بتوان تنها با جراحی لیپوساکشن و ایجاد برش های بسیار کوچک تر، ظاهری مناسب برای شکم به وجود آورد.

نتیجه گیری

جای اسکار بعد از جراحی های پلاستیک امری غیر قابل انکار است. باید این مورد به بیماران گوشزد شود تا آن ها با علم بر این قضیه برای جراحی تصمیم بگیرند و پشیمانی در پی نداشته باشد.

منبع : https://www.plasticsurgery.org/news/blog/what-kind-of-scar-can-you-expect-after-a-tummy-tuck

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط
ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد