Langauge - زبان
ENGLISH زبان عربی زبان فارسی
لیفت صورت | جراحی لیفت صورت | عمل لیفت صورت | لیفت صورت با نخ

لیفت صورت (ریتیدکتومی )

لیفت صورت (ریتیدکتومی )

بهبود ظاهر شما با جراحی لیفت صورت

کاهش قوام پوست و ظهور علائم پیری در صورت، دلایل مختلفی از جمله؛ نازک شدن پوست، کاهش میزان چربی صورت، نیروی گرانش، آسیب های ناشی از تماس با نور خورشید، مصرف سیگار و دخانیات، عوامل ژنتیکی و استرس، دارد.

لیفت صورت که در اصطلاح پزشکی ریتیدکتومی (Rhytidectomy) نامیده می شود، نوعی عمل جراحی می باشد که به بهبود علائم ناشی از افزایش سن در صورت و گردن کمک می کند.

ممکن است جراحی لیفت صورت برای اشخاصی که از وجود علائم پیری در صورت خود رنج می برند، مناسب باشد. به طور مثال می توان از این جراحی در موارد زیر استفاده کرد:

 • آویزان شدن پوست صورت به دلیل چین و چروک های موجود
 • خطوط عمیق در اطراف پلک تحتانی
 • شیارهای عمیق زیر پلک تحتانی.
 • خطوط عمیق ما بین بینی و گوشه دهان
 • افتادگی و یا جابجا شدن چربی ها (بافت های چربی تخریب شده که دچار افتادگی شده اند.)
 • عضلات بخش تحتانی صورت که قوام خود را از دست داده اند و حالت افتاده و آویزان به خود گرفته اند.
 • شل شدن پوست و ازدیاد بافت چربی در زیر چانه و فک پایینی. در این حالت ممکن است فرد با داشتن وزن نرمال، در گردن خود غبغب داشته باشد.

جراحی لیفت ابرو (به منظور رفع افتادگی ابرو و چین و چروک های عمیق ناحیه ی مذکور) و جراحی پلک یا همان بلفاروپلاستی (به منظور رفع علائم پیری و جوانسازی چشم ها) از جمله روش های جوانسازی پوست هستند که می توانند به صورت مکمل و همزمان با لیفت صورت انجام شوند.

آنچه لیفت صورت انجام نمی‌دهد:

لیفت صورت روشی است که میتوان با آن شادابی را به صورت بازگرداند، اما دقت داشته باشید که لیفت صورت تغییری در ظاهر اصلی و پایه ی چهره ایجاد نمی کند و توانایی توقف روند پیری را ندارد!

لیفت صورت از طریق دو روش: 1- لیفت صورت با جراحی و 2- لیفت صورت بدون جراحی، انجام می شود.

روش های لیفت صورت بدون جراحی عبارتند از:

تزریق چربی

تزریق بوتاکس

تزریق ژل

لایه برداری صورت با لیزر

لیفت صورت با rf

لیفت صورت با دستگاه

لیفت صورت با نخ

لیفت با هایفوتراپی

روش های مذکور با بی حسی موضعی بدون نیاز به بیهوشی و به صورت سرپایی انجام می پذیرند.

لازم به ذکر است؛ لیفت صورت بدون جراحی نتایجی مشابه به لیفت صورت با جراحی، ایجاد نمی سازد، اما می تواند مدت زمان لیفت صورت با جراحی را به تعویق بیاندازد و یا نتایج حاصل از جراحی لیفت صورت را قوت بخشد.

چه افرادی می توانند تحت جراحی لیفت صورت قرار بگیرند؟

جراحی لیفت صورت، یک تصمیم شخصی است و نباید بر اساس سلیقه و خواست دیگران انجام شود. افرادی که:

 • از لحاظ بدنی در شرایط سالمی به سر می برند و مبتلا به بیماری خاصی نیستند.
 • دخانیات و یا سایر مواد اعتیاد آور مصرف نمی کنند.
 • انتظارات واقع بینانه و ‌مثبتی از نتیجه جراحی دارند.
 • پوست با وجود علائم پیری، هنوز مقدار اندکی توانایی انعطاف پذیری و ارتجاعی دارد.

می توانند تحت جراحی لیفت صورت قرار بگیرند.

ليفت صورت بدون جراحی

همانطور که در مطالب فوق ذکر شد، روش های مختلفی برای لیفت صورت بدون جراحی مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه به بررسی تک تک روش های مذکور می پردازیم.

هايفوتراپی

درمان هايفوتراپی ، اولتراسوند متمرکز شده با شدت بالا، تکنيک نوينی است که برای ليفتينگ صورت و سفت کردن پوست آن به کار برده میشود هايفو به لايه های عميق پوست نفوذ میکند و موجب انعقاد گرمايی در سيستم اپونوروتيک عضلانی سطحی میشود و به تدريج و به مرور زمان باعث سفت شدن و جوانسازی پوست میشود بيمار پس از درمان هايفوتراپی میتواند فعاليت معمول خود را ادامه دهد پوست برخی بيماران اندکی قرمز میشود که البته موقتی است و به سرعت برطرف میشود نتايج حاصل از روش هايفوتراپی برای ليفتينگ پوست صورت يا کشيدن پوست صورت به طور مستمر ظرف  ٩ماه بهتر و چشمگيرتر میشود

ماندگاری اثر روش هايفوتراپی حدود يک سال است

ليفت صورت با rf

Rf يا راديو فرکوئنسی از ساليان قبل در پزشکی زيبايی کاربرد داشته و روشی تقريباً بی عارضه و کاملاً مؤثر به حساب میآيد امروزه دستگاههایrf فرکشنال با ترکيب راديو فرکوئنسی وميکرونيدلينگ پوست تأثيرگذاری اين روش را چندين برابر نموده اند جوانسازی پوست باميکرونيدلينگ يک راهکار بسيار مؤثر برای جوانسازی شکل ظاهری و ساختار پوست به صورت کاملاً طبيعی و نيز برطرف کردن عوارضی از قبيل آثار کشيدگی پوست و جای جوش و آکنه میباشد .rfهای فرکشنال با تحريک کلاژن سازی و نظم بخشيدن به رشته های کلاژن موجب سفت شدن و جوان سازی پوست صورت با ليزر پوست میشوند از مزايای اين روش میتوان به قابليت انجام آن برای بيشتر افراد با هر سنی اشاره نمود آر اف فرکشنال برای درمان چين وچروکهای دور چشم، کليه چين و چروکهای خفيف تا متوسط صورت، چروکهای ايجاد شده روی پوست گردن، چروکهای پوست سينه، افتادگی پوست صورت وغبغب،خط خنده، وجود حالت خستگی در صورت، افتادگی پوست گردن و افتادگی و شل شدگی پوست در هر ناحيهای از بدن استفاده میشود.

ليفت صورت با نخ

ليفت با نخ يک عمل جراحی ظريف است که پوست صورت افتاده را به آرامی کشيده تا پوست هموارتر و جوانتر به نظر برسد اگر نيروی جاذبه روی پوست صورت شما اثر گذاشته است،ليفت صورت با نخ که يک جايگزين کم تهاجمی نسبت به عمل جراحی ليفت  صورت است برای جوانسازی صورت بدون خطرات احتمالی و بستری شدن پس از عمل انجام میشود اين روش درمانی نيازی به گذراندن دوره ی نقاهت ندارد و بيمار بعد از دو روز کاملا عادی و معمولی می تواند کارهای روزانه خود را انجام دهد دوره ی نقاهت حدودا دو روز است و پس از2هفته بافت های نرم بهبود يافته ودر نتيجه هيچ نشانه ای از انجام اين روش پديدار نخواهد بود ،

اين روش بدون برش بزرگ است و به هيچ عنوان جای بخيه در صورت باقی نخواهد ماند.

تزريق بوتاکس

يکی از روش های ليفتينگ صورت بدون جراحی، تزريق بوتاکس است بوتاکس به عنوان يکی ازدرمانهای محبوب زيبايی صورت، يک درمان سريع، بیخطر و مؤثر است بوتاکس خطوط وچين و چروکهای صورت را برای مدت حدود شش ماه کاهش داده يا از بين میبرد و نياز به بستری شدن نداشته و ناراحتیهای آن بسيار جزئی است از طريق تزريق يک سری تزريقهای کوچک، بوتاکس باعث جوانسازی پوست شده و چين و چروکهای اطراف و زير چشم، خط اخم بين دو ابرو، خطوط افقی پيشانی، خطوط اطراف دهان و خطوط و چين و چروکهای گردن را ازبين میبرد بوتاکس پوست همه قسمتهای صورت را هموار کرده و چين و چروکها را رفع میکند.

تزریق ژل

روش انجام ليفت صورت با تزريق ژل میتواند چين و چروکهای صورت را پر کرده و ظاهر آن را هموارتر و شادابتر کرد با تزريق ژل میتوان لبها را برجسته کرده، چين و چروکهای صورت را رفع نموده و ظاهر صورت را بهبود بخشيد

تزريق چربی

گرافت چربی و تزريق چربی عبارات مترادفی هستند و برای توصيف روشی به کار می روند که چربی را از بخشی از بدن بر می دارند و به عنوان پرکننده برای ساير بخش های بدن يا صورت استفاده می کنند که منجر به ايجاد ظاهر جوان و تقويت شده می گردد تزريق چربی اقدام مهمی جهت جوان سازی صورت است ليفت صورت باعث بالا بردن و سفت شدن بافت ها می شود اما کاهش حجمی که ناشی از پيری باشد، برنمی گرداند برای اين کار، گرافت يا تزريق چربی لازم است.

هنگام مشاوره چه باید کرد؟

میزان موفقیت و بی خطر بودن جراحی، تا حد زیادی بستگی به صراحت و صداقت شما طی جلسه مشاوره دارد. از شما سوالاتی در مورد سلامت، خواسته‌ها و روش زندگی‌تان پرسیده خواهد شد.

آمادگی بحث درباره موارد زیر را داشته باشید؟

 • چرا می‌خواهید این عمل را انجام دهید، انتظارات و نتیجه مطلوب از نظر شما چیست؟
 • شرایط پزشکی، حساسیت‌های دارویی و درمان‌های طبی.
 • مصرف فعلی داروها، ویتامین‌ها، مکمل‌های گیاهی، الکل، سیگار و مواد مخدر.
 • سابقه جراحی‌های قبلی.

به علاوه ممکن است جراح شما:

 • وضعیت سلامت عمومی، شرایط پزشکی موجود و عوامل خطرساز را در مورد شما بررسی نماید.
 • گزینه‌های مختلف شما در مورد لیفت صورت و جوان سازی پوست صورت را مطرح کند.
 • صورت شما را معاینه و اندازه‌گیری کند.
 • برای پرونده پزشکی، از شما عکس بگیرد.
 • گزینه‌های شما را مطرح نموده و یک روش درمانی مناسب را توصیه کند.
 • نتیجه احتمالی عمل لیفت صورت را بیان کرده و مخاطرات و عوارض ممکن را گوشزد نماید.
 • در مورد نوع بیهوشی مورد استفاده صحبت کند.

آماده شدن برای جراحی

پیش از عمل جراحی ممکن است از شما خواسته شود تا:

 • آنچه باید شب قبل از عمل و صبح روز عمل انجام داد.
 • استفاده از بیهوشی حین عمل.
 • مراقبت‌های پس از عمل و پیگیری درمان.
 • اگرشما اضافه وزن دارید وتمایل به کاهش وزن دارید شما بایستی قبل از جراحی انجام دهید.
 • نوشیدن مقدار فراوان اب قبل از عمل وبعد از عمل موجب بهبودی سریع ونتیجه بهتر عمل می شود.

دو هفته پيش از جراحی ليفتينگ صورت کشيدن پوست صورت بايد مصرف آسپرين و  فراوردههای حاوی آسپرين را قطع کنيد(جلوگیری از خطرات خونریزی) همچنين استعمال دخانيات حداقل 2هفته پيش از جراحی  ممنوع است حمام آفتاب نيز مجاز نيست اگر از کرمهای جوان کننده پوست استفاده میکنيد،  مصرف آنها را از يک تا دو هفته قبل از عمل متوقف کنيد.

اگر قصد رنگ کردن وفر کردن موهایتان را دارید به دلیل حساس بودن زخم ها به این موادشیمیایی برای چند هفته اجتناب کنید.

به علاوه جراح پلاستیک، به شما می‌گوید که عمل کجا انجام خواهد شد. لیفت صورت ممکن است در مراکز جراحی یا بیمارستان‌ها انجام پذیرد.
چنانچه شما عمل جراحی به صورت سرپایی داشته باشید، نیاز به یک همراه خواهید داشت. ترتیبی اتخاذ نمایید که کسی شما را پس از عمل به منزل رسانده و حداقل شب اول پس از عمل را نزد شما بماند.

مراحل جراحی

حین عمل لیفت صورت چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

برای حفظ آسایش شما طی عمل جراحی، داروهایی تجویز خواهد شد. گزینه‌ها شامل تسکین داخل وریدی و بیهوشی عمومی هستند. پزشک شما، بهترین گزینه را به شما توصیه خواهد کرد.
انجام برخی روش‌های جراحی دیگر می‌توانند نتیجه لیفت صورت را بهبود بخشند. این اعمال شامل موارد زیر هستند:

 • ایمپلنت‌های صورت
 • بزرگ کردن نسج نرم برای شکل دهی مجدد به اجزای صورت (تزریق چربی)
 • تکنیک‌های تغییر سطح جهت بهبود قوام و ماهیت پوست صورت
 • کاهش چین و چروک‌ها با تزریق

برحسب مقدار تغییری که شما می‌خواهید، گزینه‌های لیفت صورت شامل لیفت سنتی صورت، لیفت صورت با برش‌های محدود و لیفت گردن هستند.
برش جراحی لیفت سنتی صورت معمولا از خط رویش یا پشت خط رویش مو در شقیقه‌ها شروع شده و پس از چرخیدن دور گوش، به قسمت تحتانی پوست جمجمه ختم می‌گردد. چربی ناحیه صورت، گونه‌ها و گردن را می‌توان شکل داد یا جابجا نمود و بافت زیرین را در موقعیت جدید قرار داد. معمولا لایه‌های عمیق‌تر صورت و عضلات نیز لیفت می‌شوند. پوست مجددا روی نواحی لیفت شده کشیده شده و پوست اضافی برداشته می‌شود. برای بهبود پیری گردن ممکن است یک برش دیگر در زیر چانه نیز لازم شود. برای بستن برش‌ها از بخیه یا چسب‌های پوستی استفاده می‌شود.

آلترناتیو جراحی لیفت سنتی، استفاده از برش‌های کوچکتر در ناحیه شقیقه‌ها است که به دور گوش ادامه یافته و احتمالا در قسمت پلک تحتانی یا زیر لب فوقانی نیز ایجاد می‌گردد.

لپ‌های آویزان، پوست شل گردن و تجمع چربی در زیر چانه را می‌توان با لیفت گردن تصحیح کرد. برش لیفت گردن معمولا از قدام نرمه گوش آغاز شده، به خلف گوش پیچیده و به قسمت تحتانی جمجمه ختم می‌گردد.

خطوط برش لیفت صورت پس از التیام، به خوبی در خط رویش مو و خطوط طبیعی صورت و گوش مخفی خواهند بود.

پس از بهبود تورم و کبودی‌ها، نتیجه عمل لیفت صورت آشکار خواهد شد. نتیجه نهایی نه تنها ظاهر جوان‌تر و غیر خسته‌تری به شما خواهد داد بلکه به شما اعتماد به نفس بیشتری نیز خواهد بخشید.

حقایق مهم درباره مخاطرات جراحی لیفت صورت

تصمیم برای انجام جراحی لیفت صورت بسیار فردی بوده و شما باید تصمیم بگیرید که آیا فواید عمل منطبق با اهداف شما است و آیا مخاطرات و عوارض احتمالی عمل برای شما قابل پذیرش است. جراح پلاستیک شما یا پرسنل درمانی، جزئیات مخاطرات همراه با این عمل را برای شما توضیح خواهند داد. از شما خواسته می‌شود یک برگه رضایت را امضاء کنید که نشان می‌دهد شما نوع عمل جراحی خود و مخاطرات و عوارض محتمل آن را کاملا فهمیده‌اید.

بعضی از مخاطرات عمل لیفت صورت عبارتند از:

 • درد که ممکن است طولانی مدت باشد.
 • نامنظمی طرح خارجی پوست.
 • تغییر رنگ، حساسیت یا تورم پوست.
 • نخ‌های بخیه ممکن است خود به خود دیده شده، ایجاد تحریک نموده یا بیرون بزنند که نیاز به کشیدن خواهند داشت.
 • نتایج نامطلوب ممکن است شامل ناقرینگی، محل نامناسب جوشگاه جراحی و تغییر شکل غیر قابل قبول در دو انتهای برش است (گاهی ممکن است برای بهبود نتایج نیاز به عمل جراحی دیگری باشد).
 • ترومبوز (لخته) ورید عمقی و عوارض قلبی و ریوی.
 • احتمال نیاز به جراحی مجدد.
 • جوشگاه نامطلوب.
 • خونریزی (هماتوم).
 • عفونت.
 • اشکال در ترمیم زخم.
 • مخاطرات بیهوشی.
 • ریزش موی قابل درمان در محل برش‌ها.
 • آسیب یا ضعف عصب صورت.
 • ناقرینگی صورت.
 • از دست دادن پوست.
 • گزگز یا تغییرات حسی پوست.
 • بافت چربی عمقی پوست ممکن است بمیرد (نکروز چربی).
 • تجمع مایع.

نکته ویژه در مورد استفاده از درزگیر فیبرین (چسب بافتی)

چسب بافتی (که از حرارت دادن اجزای خونی انسان به منظور پیشگیری از انتقال ویروس، تهیه می‌گردد) برای نگهداشتن بافت‌ها در کنار هم حین جراحی و کاهش کبودی‌های پس از عمل جراحی بکار می‌رود. این محصول با دقت فراوان، از پلاسمای خون اهداء شده که از نظر هپاتیت، سیفلیس و ویروس ایدز (HIV) غربالگری شده، تهیه می‌گردد. این مواد سال‌ها است که بی هیچ خطری به عنوان ماده درزگیر در جراحی قلبی عروقی و جراحی عمومی بکار رفته‌اند. به نظر می‌رسد که این ماده با کاهش خونریزی جراحی و چسباندن لایه‌های بافتی به یکدیگر، در انجام جراحی مفید باشد.

حتما سوالات خود را بپرسید.

مهم است که از جراح پلاستیک خود در مورد عمل لیفت صورت سوال کنید. طبیعی است که اندکی اضطراب داشته باشید (خواه ناشی از هیجان مربوط به پیش بینی ظاهر جدیدتان یا ناشی از استرس قبل از عمل). از مطرح کردن این احساسات با جراح پلاستیک خود خجالت نکشید.

هنگامی که به منزل می‌روید:

اگر احساس تنگی نفس، درد قفسه سینه یا ضربان غیر طبیعی قلب را تجربه کردید، بلافاصله اطلاع دهید. در صورت بروز هر یک از این موارد ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان و دریافت درمان‌های اضافی باشد.
حرفه پزشکی و جراحی، یک علم قطعی نیست. اگرچه نتایج خوب مورد انتظار هستند ولیکن تضمینی در این مورد وجود ندارد. گاهی اوقات حصول نتیجه بهینه با یک عمل جراحی میسر نبوده و ممکن است جراحی‌های بعدی لازم باشد.

مراقب باشید.

پیگیری دستورالعمل‌های پزشک، کلید موفقیت جراحی شماست. بسیار مهم است که برش‌های جراحی در دوران التیام تحت تاثیر نیروهای اضافی، مالش یا حرکت اضافی نباشند. از پوشیدن هر لباسی که باید از سر پوشیده شود، خودداری نمایید. پزشک شما جهت مراقبت از خودتان دستورات لازم را می‌دهد.

دوره بهبودی

پس از پایان عمل ممکن است بانداژ بدون فشاری اطراف صورت بسته شود تا تورم و کبودی کاهش یابد. ممکن است لوله نازکی گذاشته شود تا مایع یا خون اضافی تجمع یافته در زیر پوست را تخلیه نماید.

ممکن است به شما دستورالعمل‌های مشخصی مانند موارد زیر داده شود:

 • چگونه از محل عمل مراقبت نمایید.
 • داروهایی که به صورت موضعی یا خوراکی جهت ترمیم زخم یا کاهش خطر عفونت تجویز می‌گردند.
 • توجه به علائم ویژه در محل عمل جراحی یا شرایط عمومی بدن.
 • زمان ملاقات پس از عمل با جراح پلاستیک خودتان.

حتما از جراح پلاستیک خود در مورد آنچه طی دوره بهبودی رخ می‌دهد، سوال نمایید:

 • پس از عمل جراحی چه داروهایی را باید مصرف نمایم؟
 • آیا پس از عمل پانسمان یا بانداژ خواهم داشت، پانسمان‌ها چه موقع باز می‌شوند؟
 • آیا بخیه‌ها باید کشیده شوند، چه موقع کشیده می‌شوند؟
 • از چه وقت می‌توانم فعالیت طبیعی یا ورزش کردن را آغاز نمایم؟
 • چه موقع برای پیگیری پس از عمل مراجعه نمایم؟

نتایج، طولانی مدت خواهند بود.

برطرف شدن کامل تورم ممکن است چند ماه و التیام خطوط برش ممکن است ۶ ماه طول بکشد. محافظت در برابر تابش نور آفتاب برای تمام عمر از طریق کاهش آسیب ناشی از نور (Photo-Aging) سبب ابقای ظاهر جوان شده شما می‌گردد. به علاوه روش زندگی سالم سبب حفظ نتایج ظاهر جوان و شاداب شما خواهد شد.

هزینه جراحی لیفت صورت چقدر است؟

هزینه همواره یکی از ملاحظات اعمال جراحی غیر اورژانس است. هزینه یک جراح برای لیفت صورت ممکن است بر اساس میزان تجربه او، نوع عمل انجام شده و نیز موقعیت جغرافیایی متغیر باشد. بسیاری از جراحان پلاستیک می‌توانند در مورد نحوه هزینه‌ها، راهنمایی‌هایی را ارائه دهند. بنابراین حتما در این مورد سوال نمایید.

هزینه‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • هزینه دستمزد جراح (حق العمل)
 • هزینه بیمارستان یا مرکز جراحی
 • هزینه دستمزد بیهوشی
 • هزینه نسخه‌های دارویی
 • هزینه پوشش‌ها (گارمنت) پس از عمل
 • هزینه آزمایش‌های پزشکی

رضایت شما تنها وابسته به میزان هزینه نیست.

هنگامی که یک جراح پلاستیک را برای لیفت صورت انتخاب می‌نمایید، به خاطر داشته باشید که تجربه او و راحت بودن شما با او نیز به اندازه هزینه نهایی جراحی مهم است.
اکثر بیمه‌ها، هزینه‌های مربوط به اعمال جراحی زیبایی یا عوارض آن‌ها را تقبل نمی‌نمایند.

سوالاتی که از جراح پلاستیک خود می‌پرسم.

 • کجا و چگونه عمل مرا انجام می‌دهید؟
 • چه نوع برش جراحی، به چه اندازه، به چه شکل و در چه مناطقی را برای من توصیه می‌کنید؟
 • دوره بهبودی من چقدر طول می‌کشد و طی آن به چه کمک‌هایی نیاز خواهم داشت؟
 • مخاطرات و عوارض احتمالی عمل من چیست؟
 • چگونه باید عوارض را درمان نمود؟
 • اگر از نتیجه عمل لیفت صورت ناراضی باشم، چه گزینه‌هایی در اختیار خواهم داشت؟
 • نتایج احتمالی عمل من چگونه است؟
 • آیا شما دانشنامه بورد جراحی پلاستیک دارید؟
 • آیا شما عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران هستید؟
 • آیا شما مشخصا دوره فوق تخصص جراحی پلاستیک را گذرانده‌اید؟
 • چند سال دوره آموزش جراحی پلاستیک را گذرانده‌اید؟
 • شما در کدامیک از بیمارستان‌ها اجازه انجام این عمل را دارید؟
 • در صورت انجام عمل در مرکز جراحی یا مطب آیا این مرکز پروانه قانونی فعالیت دارد؟
 • تاکنون چند بار این عمل را انجام داده‌اید؟
 • آیا من کاندید مناسبی برای این عمل هستم؟
 • برای حصول بهترین نتیجه، چه کارهایی را باید انجام دهم؟

مراقبت‌های بعد از کشش پوست (لیفت صورت)

 • ترشح خونابه تا چند روز طبیعی است. اما در صورت خونریزی و تورم قابل توجه فورا اطلاع داده شود زیرا ممکن است نیاز به بررسی در اتاق عمل باشد (این احتمال تا دو هفته بعد از عمل وجود دارد).
 • ویزیت روز سوم برای بررسی محل عمل لازم است.
 • ویزیت هفته اول برای بررسی محل عمل لازم است. بخیه‌ها در روز هفتم (به جز موارد خاص) برداشته می‌شوند.
 • گاهی لبه‌های فلاپ پوستی (در محل برش جراحی – مخصوصا در افراد سیگاری) به علت کاهش خونرسانی از بین می‌روند که نیازمند اصلاح پس از بهبودی کامل خواهد بود.
 • مقدار ورم تا سه روز ممکن است بیشتر شود که امری طبیعی است. با این وجود در صورت درد و تورم قابل ملاحظه، تماس گرفته شود.
 • مقدار ورم متغیر بوده و صبح‌ها بیشتر است که با بالاتر نگه داشتن سر هنگام استراحت و پرداختن به فعالیت‌های معمولی، به حداقل می‌رسد.
 • تا ۱۵ روز مصرف نمک به حداقل کاهش داده شود.
 • داروهای خود را تا آخر مصرف کنید.
 • بی حسی صورت طبیعی بوده و تا چند ماه طول خواهد کشید.
 • مصرف دخانیات تا چند هفته پس از عمل موجب تاخیر در بهبودی و افزایش عوارض می‌شود.
 • درد تا سه روز به حداکثر میزان خود رسیده و سپس کاهش می‌یابد که طی این دوره، مصرف مسکن جوابگو خواهد بود. کمپرس سرد گاه به گاه توصیه می‌شود اما به علت بی حسی طبیعی بعد از عمل و خطر آسیب به پوست به علت سرما، کمپرس سرد باید با احتیاط و حتما به طور متناوب استفاده شود و آب مورد استفاده از آب سرد لوله آب باشد. پس از روز سوم، کمپرس گرم موجب تسریع بهبودی کبودی خواهد شد اما به علت بی حسی طبیعی بعد از عمل، دمای کمپرس گرم نباید بیش از ۳۷ درجه باشد زیرا ممکن است موجب سوختگی پوست شود.
 • برای کاهش درد، هنگام استراحت سر را بالاتر از معمول نگاه دارید.
 • تا چند هفته از انجام فعالیت سنگین پرهیز کنید. فعالیت معمول ضرری ندارد و استراحت مطلق ممنوع است زیرا خطر لخته شدن خون در عروق اندام تحتانی را افزایش می‌دهد. فعالیت جنسی نیز تا دو هفته ممنوع است.
 • در صورت عدم رعایت موارد فوق، امکان ورم طولانی مدت  از بین رفتن لبه‌های فلاپ پوستی (در محل برش جراحی) وجود دارد.
 • کبودی خفیف صورت، طبیعی است.
 • آناناس تازه (نه کمپوت آن) حاوی ماده بروملین و ویتامین ث است که در تسریع جذب کبودی و ورم موثر است و هر چه بیشتر مصرف شود بهتر است.

توجه: در صورت وجود هر گونه سوالی که پاسخ آن ذکر نشده با پزشک خود تماس بگیرید.

نکته: مانند هر عمل زیبایی دیگری، کشش پوست صورت و گردن هم ممکن است به اعمال اصلاحی جزئی بعدی نیاز داشته باشد

Call Now Button
FA_IR