Langauge - زبان
ENGLISH زبان عربی زبان فارسی
تزریق چربی | هزینه تزریق چربی | تزریق چربی به صورت | ماندگاری تزریق چربی

تزریق چربی

تزریق چربی

تزریق چربی، از جمله روش های جراحی است که در آن، چربی از ناحیه ای به ناحیه دیگر تزریق می شود. هدف از انجام این تزریق، بهبود ظاهر و یا افزایش حجم نواحی است که تزریق صورت می گیرد. این تکنیک، شامل استخراج و برداشت چربی توسط لیپوساکشن، پردازش چربی و در نهایت تزریق به ناحیه مورد نظر می باشد.

این روش از سال 1990 و توسط جراحان پلاستیک به منظور بهبود زیبایی ظاهری صورت، سینه، دست ها، ران و باسن مورد استقبال قرار گرفته است. با این حال، تزریق چربی در درمان زخم و اسکار و ترمیم آسیب های وارده به بافت سینه در پی درمان با رادیوتراپی نیز کاربرد دارد.

تاریخچه تزریق چربی

تزریق چربی به قرن نوزدهم برمی گردد ، زمانی که Gustav Neuber ، جراح آلمانی برای اولین بار، تزریق چربی از بازو به نواحی اطراف چشم را جهت رفع اسکار ناشی از استئومیلیت (عفونت استخوان) انجام داد.

دو سال بعد، فردی به نام دکتر Viktor Czerny از تزریق چربی به سینه ها، جهت رفع عدم تقارن سینه ها استفاده کرد.

این روش تا سال ها بعد و به دلیل عوارض متعددی که به همراه داشت، به راحتی قابل انجام نبود و روش های لیپوساکشن نیز مانند امروز پیشرفت نکرده بودند.

در سال 1990، دکتر Sydney Coleman، به بررسی و توصیف تکنیک های استاندارد در استخراج، پردازش و تزریق چربی پرداخت.

تزریق چربی توسط چه فردی و در کجا انجام می شود؟

تزریق چربی یکی از شایع ترین روش هایی است که توسط جراحان پلاستیک انجام می شود و لیپوساکشن، قسمت اصلی این روند می باشد. جراحان پلاستیک آموزش های لازم در خصوص مراقبت حین انجام لیپوساکشن و کنترل عوارض را فرا گرفته اند.

این تزریق باید در یک مرکز جراحی مجهز و یا بیمارستان انجام شود.

روند تزریق چربی

تزریق چربی طی سه مرحله انجام می شود:

 • استخراج و برداشت چربی به روش لیپوساکشن از نواحی که انباشت چربی دارند
 • خالی کردن، سانتریفوژ و آماده کردن چربی
 • تزریق چربی خالص به ناحیه مورد نظر

برداشت چربی از نواحی که چربی اضافی دارند، به روش دستی و با استفاده از کانولا (لوله ای نرم و ظریف) انجام می شود. جهت انجام این کار به هیچ عنوان نباید از لیزر و یا اولتراسوند استفاده کرد، چرا که احتمال تخریب سلول های چربی زیاد می باشد.

هدف از سانتریفوژ کردن چربی، جدا کردن هر گونه ناخالصی، سلول های اضافی، مرده و مایعات از چربی می باشد. چربی که کنار گذاشته می شود، برای تزریق مناسب نیست و می تواند منجر به بروز عوارض و مشکلاتی بعد از تزریق شود.

در مرحله پایانی، چربی خالص به ناحیه مورد نظر تزریق می شود.

میزان چربی که در ناحیه مورد نظر تزریق می شود، تنها در حد چند سی سی می باشد و این میزان، در هر فرد و با توجه به ناحیه ای که تزریق انجام می شود، متفاوت خواهد بود.

انواع بیهوشی

تزریق چربی، تحت انواع مختلفی از بیهوشی ها انجام می شود و پزشک با توجه به میزان چربی برداشت شده و ناحیه مورد نظر، بهترین نوع بیهوشی را در نظر خواهد گرفت. در صورتی که حجم چربی که برداشت می شود، کم باشد می توان از بی حسی موضعی استفاده کرد، در غیر این صورت، بیهوشی عمومی و یا تزریق وریدی توصیه می شود.

اکنون، به بررسی نواحی می پردازیم که تزریق چربی در آن ها انجام می شود.

صورت (10 تا 100 سی سی در کل)، به منظور:

 • بهبود زیبایی ظاهری و رفع چین و چروک
 • ترمیم اسکار
 • حجم دهی نواحی مانند گونه ها
 • سینه (25 تا 400 سی سی برای هر سینه)، به منظور:
 • افزایش اندازه و حجم سینه ها
 • رفع عدم تقارن سینه ها نسبت به هم
 • ترمیم آسیب های وارده به سینه در پی درمان رادیوتراپی ویا درمان انقباضات کپسول دور پروتز سینه
 • کمک به اصلاح دفورمیتی و اسکار ناشی ازلامپکتومی (سرطان پستان) یا بازسازی سینه

 

ران ها (100 تا 300 سی سی در هر ران)، به منظور:

 • افزایش حجم ران ها و بهبود ظاهر زنانه در این ناحیه

 

باسن (200 تا 1300 سی سی)، به منظور:

 • بزرگ شدن باسن

 

دست و پا (5 تا 10 سی سی)، به منظور:

 • رفع چین و چروک و جوانسازی
 • بزرگ شدن یاچاق شدن ساق پای لاغر(استخوانی

تزریق چربی علاوه بر جنبه های زیبایی که دارد، به درمان و جوانسازی نیز کمک می کند. آن هم به دلیل غلظت بالای سلول های مزانشیمی در بافت چربی.

از سال 2001، از تزریق چربی در مواردی مانند جوانسازی پوست، کمک به رفع آسیب های پوستی ناشی از درمان با اشعه و یا درمان بیماری های خود ایمنی، استفاده می شود.

در کل، راه های متعددی جهت آماده سازی بافت چربی وجود دارد. تزریق چربی، یکی از پایه ای ترین روش هاست که به جوانسازی ناحیه مورد نظر نیز کمک می کند. در این روش، جدا کردن سلول های مزانشیمی از بافت چربی، قطعا مزایای بیشتری را به همراه خواهد داشت.

تزریق چربی به عنوان بخشی از جراحی لیفت صورت

امروزه از تزریق چربی در لیفت صورت نیز استفاده می شود. در این روش، سلول های چربی به روش لیپوساکشن از نواحی مانند شکم و ران ها جدا و سپس به نواحی مورد نیاز در صورت تزریق می شوند. البته کل چربی تزریق شده در حدود 11 تا 25 سی سی می باشد.

گونه ها، از جمله نواحی هستند که به تزریق چربی به خوبی جواب می دهند. با این تزریق، گونه های برآمده و گردی خواهید  داشت.

در نواحی زیر پلک و خطوط ما بین بینی و گوشه لب ها نیز تزریق چربی انجام می شود.

از آن جایی که چربی تزریق شده به مرور زمان جذب می شود، این تزریق در لیفت صورت می تواند نتایج و ماندگاری طولانی مدتی را به همراه داشته باشد. در صورت لزوم می توانید بعد از گذشت چهار تا شش ماه، تزریق مجددی را جهت اصلاح نتایج داشته باشید.

تزریق چربی در لیفت صورت، نتایج درخشانی را به همراه دارد.

تزریق چربی به صورت

تزریق چربی و حجم دهی سینه ها

در حجم دهی سینه ها با تزریق چربی، استفاده از تکنیکی به نام لیپوساکشن جهت برداشت چربی از سایر قسمت های  بدن و تزریق به سینه ها نیاز می باشد. این روش برای خانم هایی مناسب است که نمی خواهند سینه بسیار بزرگی داشته باشند و خواهان سینه ای با ظاهر طبیعی هستند.

درخصوص ایمنی و خطرات این روش باید گفت که احتمال بروز عوارضی مانند کیست، عفونت، نکروز و مرگ سلول های چربی بعد از تزریق وجود دارد.

ممکن است جهت رسیدن به نتایج مطلوب لازم باشد تا این تزریق چندین بار تکرار گردد.

تزریق چربی راهی ایمن در بازسازی سینه ها بعد از جراحی سرطان سینه

در این افراد با استفاده از تکنیک لیپوساکشن و تزریق با کانولای ظریف (لوله های باریک در حد ا میلی متر) و استفاده از فشار منفی حداقل را به سینه ها اعمال می کند تا سینه به تدریج منبسط شود و فضای اضافی برای تزریق چربی فراهم گردد. این روش مناسب خانم هایی است که نمی خواهند جراحی پروتز سینه را  انجام دهند.

استفاده از سوتین تا چند هفته بعد از تزریق نیز توصیه می شود. استفاده از سوتین قبل و بعد از تزریق، باعث می شود فرد به نتیجه مطلوب تری برسد.

یک سال بعد از جراحی، اندازه سینه ها تقریبا به میزان 230 سی سی افزایش خواهد یافت.

تزریق چربی به دست ها

تزریق چربی می تواند به دست ها و با هدف جوان تر شدن دست ها نیز صورت بگیرد. دست ها نیز به مرور زمان تحت تاثیر اثرات افزایش سن قرار می گیرند و استفاده از این روش، به رفع چین و چروک دست ها کمک می کند.

بسیاری از خانم هایی که جراحی لیفت صورت را انجام می دهند، خواهان انجام تزریق چربی به دست ها نیز هستند. چرا که دست ها از جمله قسمت هایی از بدن هستند که سن فرد را نشان می دهند.

تزریق چربی به دست ها نتایج طولانی مدتی را به همراه دارد. روش تزریق به این صورت است که ابتدا چند برش بسیار کوچک پشت دست ایجاد می شود تا فضایی در زیر پوست جهت تزریق سلول های چربی ایجاد شود. سپس دست ماساژ داده می شود تا بیرون زدگی استخوان ها و رگ های برجسته کامل پر شوند.

نتایج طبیعی این تزریق شش ماه بعد به طور کامل مشخص می شود، دوره نقاهت بسیار کوتاه می باشد و  هیچ گونه عوارضی را به همراه ندارد. جهت حاصل شدن نتایج بهتر، می توان تزریق های بیشتری را در آینده نیز انجام داد.

تزریق چربی از بدن خود فرد به دست ها روشی است ایمن، موثر و قطعا با بهترین نتایج.

تزریق چربی به دست

تزریق چربی به باسن

امروزه جهت حجم دهی و بزرگ تر شدن باسن می توان به جای پروتز از تزریق چربی در این ناحیه بهره برد تا دیگر نگرانی در خصوص بروز عوارض و مشکلات ناشی از انجام این جراحی وجود نداشته باشد .

جهت انجام این تزریق، چربی های اضافی از نواحی مانند ران گرفته و به ناحیه مورد نظر تزریق خواهد شد. از مزایای این روش می توان به این موضوع اشاره کرد که بعد از تزریق، نواحی پشت بدن از سر استخوان ران (لگن خاصره) تا قسمت فوقانی ران، فرم ساعت شنی پیدا می کند و باسن نیز به سمت بالا کشیده خواهد شد.

این تزریق، نتایج بسیار خوب با کمترین میزان دوره نقاهت را به همراه دارد.

جهت انجام تزریق چربی به باسن، تجربه و دانش جراح در تعیین میزان دقیق و مناسب چربی تزریقی بسیار اهمیت دارد تا از بروز مواردی مانند تشکیل کیست در باسن نیز پیشگیری به عمل آید.

بعد از گذشت چهار ماه از تزریق، چربی های باقی مانده در باسن برای مدت زمان طولانی باقی خواهند ماند و دیگر نیازی به تزریق مجدد نخواهد بود. توصیه می شود بعد از تزریق چربی به باسن، مصرف سیگار و دخانیات کنار گذاشته شود چرا که باعث تحلیل رفتن میزان چربی خواهد شد.

این مورد را باید در نظر داشته باشید که میزان چربی تزریق شده، درصد موفقیت تزریق را تعیین نمی کند، بلکه به  توازن میان لیپوساکشن (برداشت چربی) و تزریق چربی بستگی دارد.

تزریق چربی به چانه

امروزه می توان از تزریق چربی در حجم دهی چانه، بدون نیاز به ایمپلنت و پروتز بهره برد. بزرگ کردن چانه، از جمله جراحی های شایعی است که معمولا با استفاده از پروتز انجام می شود.  اما می توان این کار را با لیپوساکشن و گرفتن چربی اضافی از ناحیه شکم و تزریق آن به چانه نیز انجام داد.

میزان چربی که باید به چانه تزریق شود، از طریق تصویربرداری سه بعدی مشخص خواهد شد. می توان گفت این تزریق نتایج نسبتا دائمی را به همراه دارد. چهار هفته بعد از تزریق، چانه نه میلی متر برجسته خواهد شد و بعد از گذشت شش هفته، هفت میلی متر.

این تزریق عوارضی را به همراه ندارد و معمولا بیماران بعد از گذشت مدتی، خواهان انجام تزریق مجدد هستند.

Call Now Button
FA_IR